Jakub Milewski

Ostrołęckie OPERALIA 2021

25.08.2021, Krzysztof Korwin-Piotrowski

aktualizacja 28.08.2021

Patronat portalu muzycznego ORFEO

Od 27 sierpnia do 5 września odbędzie się VI Festiwal Muzyczny „Ostrołęckie OPERALIA”, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest wszechstronnie utalentowany artysta Jakub Milewski – śpiewak (baryton), kompozytor, dyrygent, kierownik artystyczny Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury.

Milewski pokazuje, że muzyka operowa i operetkowa, odpowiednio zaprezentowana przez dobrych artystów, może być formą rozrywki na wysokim poziomie i przyciągać tłumy widzów, którzy na co dzień nie mają dostępu do teatrów muzycznych czy filharmonii. Na festiwal zapraszają: Prezydent Miasta Ostrołęki Łukasz Kulik i Towarzystwo Muzyczne im. Grażyny Bacewiczówny w Ostrołęce. Portal muzyczny ORFEO objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA JEST WOLNY.

O Jakubie Milewskim pisaliśmy tutaj.

Program ORFEO TV z cyklu “Muzyka moja miłość”. Jakub Milewski i Krzysztof Korwin-Piotrowski

Festiwal miał się rozpocząć w piątek 27 sierpnia o 19.30 koncertem w pięknym miejscu – na Fortach Bema w Ostrołęce, jednak z powodu złych warunków atmosferycznych organizatorzy postanowili przenieść galę inauguracyjną do Hali Widowiskowo-Sportowej im. A. Gołasia.

Pod nazwą “Wiedeń, Budapeszt i…” kryje się muzyka operetkowa Straussa czy Lehára. Nie zabraknie walców, polek i czardaszów we wspaniałym wykonaniu. Oprócz solistów Anny Lasoty, Łukasza Gaja i Jakuba Milewskiego wystąpią goście specjalni z Węgierskiego Teatru Operetkowego w Budapeszcie: Barbara Bódi/Szilárd Kovács, którzy nie tylko znakomicie śpiewają, ale również tańczą jak soliści baletu, a ich talent aktorski jest również godny podziwu. Śpiewakom towarzyszyć będzie Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Mieczysława Smydy, któremu taki repertuar jest doskonale znany. Galę poprowadzą: aktorka kabaretowa Joanna Kołaczkowska i Jakub Milewski.

Maria Skurjat-Silva i Jerzy Binkowski

W sobotę 28 sierpnia o 19.00 w ciekawej przestrzeni Muzeum Kultury Kurpiowskiej odbędzie się kameralny koncert o długim, intrygującym tytule „Preludia Claude’a Debussy’ego pośród głosów z pustyni i w drodze z Damaszku”. Na fortepianie zagra Maria Skurjat-Silva, a narrację poprowadzi Jerzy Binkowski. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to “koncert pełen refleksji, męskich odkryć i głębokiej refleksji oraz znakomitego poczucia humoru”.  Binkowski jest poetą i reżyserem, twórcą tomów poetyckich m.in.: “Głosy z Pustyni” i “W drodze z Damaszku”. Ukończył studia na KUL-u i na Wydziale Reżyserii Lalkarskiej PWST (obecnej Akademii Teatralnej) w Warszawie. Jego “Kantata Przemienienia” i “Totus Tuus – całyM Twój” – to libretta kantat skomponowanych przez Jakuba Milewskiego.

W niedzielę 29 sierpnia o 19.00 publiczność wysłucha koncertu “Muzyką o miłości” z udziałem Renaty Drozd, Sylwestra Targosza-Szalonka i Jakuba Milewskiego. Narrację poprowadzi znana i lubiana aktorka Krystyna Tkacz, a solistom będzie towarzyszyć znany z perfekcjonizmu duet: Ludmiła Worobec-Witek (skrzypce) i Artur Jaroń (fortepian). Milewski mówi, że “nie zabraknie podczas tego wieczoru uśmiechu, radości, ale i wzruszeń”.

Z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne, organizatorzy festiwalu muzycznego “Ostrołęckie Operalia”, podjęli decyzję o przeniesieniu NIEDZIELNEGO koncertu “Muzyką o miłości” z zapowiadanej sceny przy D.H. Kupiec na dużą salę widowiskową w Ostrołęckim Centrum Kultury. 
Przypominamy, że zgodnie z przepisami sanitarnymi na salę zostaną wpuszczeni widzowie, którzy są zdrowi, a także zaopatrzeni będą w maseczkę ochronną w celu zakrycia ust i nosa. 
Informujemy, że na sali może zostać zapełnionych 75% miejsc, ale dodatkowo mogą wejść osoby zaszczepione (poza limitem), zatem prosimy wszystkich Państwa, którzy posiadają dokument potwierdzający zaszczepienie o przedstawienie go przy wejściu, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z Wydarzenia. 
Wstęp jest wolny, jednak prosimy o bezpieczne wcześniejsze przybycie, aby uniknąć tłoku przy wejściu. Na żaden z koncertów nie prowadzimy wcześniejszej rezerwacji miejsc, nie są dostępne wejściówki i bilety wstępu. Ilość miejsc jest ograniczona, a widzowie zostaną wpuszczeni według kolejności przybycia.
Do zobaczenia w niedzielę o 19:00 w dużej sali Ostrołęckiego Centrum Kultury.

Ta sama scena w piątek 3 września o 19.00 będzie gościć koncert familijny “Świat bajek i musicali” z udziałem Zofii Nowakowskiej, Marcina Jajkiewicza i Jakuba Milewskiego, którzy wystąpią z festiwalowym zespołem muzycznym. Artyści, którzy zaśpiewają w tym koncercie, są nie tylko związani z teatrami muzycznymi, ale również w formie polskiego dubbingu wcielają się w postaci z bajek produkowanych przez amerykańską wytwórnię Disneya.

4 września o 17.00 w Centrum Kultury Biblioteki i Sportu w Lelisie odbędzie się “Wieczór z gwiazdą”. Wystąpią: Paulina Janczak (laureatka Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury 2020 jako najlepsza wokalistka musicalowa, znakomita Christine z musicalu „Upiór Operze” w Teatrze Muzycznym ROMA), Jakub Milewski oraz Maciej Miecznikowski, znany publiczności jako wokalista zespołu Leszcze i prezenter telewizyjny, ale swoją karierę zaczynał jako śpiewak operowy. Na fortepianie zagra Paweł Lipski. Ten koncert zostanie powtórzony tego samego dnia o 20.00 w Tężni w Rzekuniu – otwartej w maju tego roku największej tężni na północnym Mazowszu, dostępnej za darmo.

Ciekawie zapowiada się finał festiwalu w niedzielę 5 września o 19.30, który odbędzie się w Hali Widowiskowo-Sportowej im. A. Gołasia. Publiczność kochająca operetkę z pewnością będzie usatysfakcjonowana koncertową wersją arcydzieła tego gatunku, czyli “Księżniczki Czardasza” Imre Kalmana. Zaśpiewają znani i cenieni soliści, związani z teatrami operowymi i muzycznymi w Polsce: Aleksandra Orłowska, Anna Lasota, Rafał Bartmiński, Jakub Milewski oraz Dariusz Niebudek, a Płocką Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi słynny dyrygent boliwijskiego pochodzenia Ruben Silva. Dyrygował orkiestrami w wielu krajach świata. Był związany m.in. z: Operą Wrocławską, Operą Krakowską, Filharmonią Koszalińską, Teatrem Wielkim w Łodzi, Warszawską Operą Kameralną, Teatrem Muzycznym ROMA za dyrekcji Bogusława Kaczyńskiego, Gliwickim Teatrze Muzycznym za dyrekcji Pawła Gabary i mojej, a ostatnio – z Polską Filharmonią „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara w Słupsku. We wrześniu Ruben Silva rozpocznie pracę na stanowisku dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej.