jimek-nospr-netflix

Jimek, NOSPR i koncert wysłany w kosmos

2.01.2021, Dominika Olender

W naszej rzeczywistości wiele premier filmowych zostało przełożonych w przyszłość albo odbyły się w internecie za pośrednictwem serwisów streamingowych. Film George’a Clooneya Niebo o północy po raz pierwszy ujrzał światło dzienne właśnie w przestrzeni wirtualnej 23 grudnia 2020 roku na platformie Netflix. Wydarzenie to postanowiono uczcić noworocznym koncertem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Radzimira Dębskiego (Jimka), którego premiera odbędzie się 3 stycznia o 18.00 na kanale YouTube Netflix Polska.

Radzimir Dębski (Jimek), fot. Wojciech Mateusiak

Niebo o północy to postapokaliptyczna historia powstała na kanwie powieści Lily Brooks-Dalton Dzień dobry, północy.

Augustine (George Clooney) — naukowiec prowadzący badania w Arktyce, próbuje skontaktować się z astronautami, znajdującymi się na pokładzie, powracającego na Ziemię, statku kosmicznego i powstrzymać ich od powrotu na naszą planetę, na której wydarzyła się tajemnicza katastrofa.

NOSPR, fot. Wojciech Mateusiak

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Jimka zabierze nas w kosmiczną podróż. W wykonaniu zespołu usłyszymy ścieżkę dźwiękową do Nieba o północy skomponowaną przez Alexandre’a Desplata — jednego z najważniejszych twórców muzyki filmowej, którego pracę można podziwiać w różnorodnych filmach takich jak Ciekawy Przypadek Benjamina Buttona Davida Finchera, Jak zostać królem Toma Hoopera, Harry Potter i Insygnia Śmierci Davida Yatesa czy animacja Sekretne życie zwierzaków domowych  Chrisa Renauda. Kompozytor został dwukrotnie uhonorowany Oscarem w kategorii najlepsza muzyka: w 2015 roku za ścieżkę dźwiękową do Grand Budapest Hotel Wesa Andersona, a rok później za  Kształt Wody Guillerma del Toro

Dzięki współpracy z Centrum Nauki Kopernik tuż po zakończeniu koncertu jego zapis dźwiękowy zostanie wysłany w kosmos przez przygotowany na tę okazję nadajnik kosmiczny.

Planeta skalista OGLE-2005-BLG-390Lb, lodowaty glob okrążający czerwonego karła – wizja artysty, NASA, Wikipedia

Na dachu Centrum Nauki Kopernik nagranie będzie wyemitowane w stronę najbliższych egzoplanet, czyli planet krążących wokół gwiazdy lub gwiazd innych niż Słońce, na których może znajdować się życie.  W wszechświat zostanie wysłana muzyka tak, by mógł on usłyszeć ludzkość z muzycznej, najpiękniejszej strony.

Fragment próby w NOSPR, fot. Wojciech Mateusiak

Wydarzenie będzie miało premierę 3 stycznia o godzinie 18:00 na kanale YouTube Netflix Polska oraz na Facebooku.

NOSPR, fot. Wojciech Mateusiak