Chór_Akademicki_UW_Facebook

Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego

Autor: Karolina Silkina

W 2021 roku będzie obchodzić stulecie swojej działalności. Na początku Chór działał przy Akademickim Kole Muzycznym. Już w 1923 roku pod kierunkiem Feliksa Rybickiego zespół zdobył swoją pierwszą nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym w Toruniu. W roku 1935 chór chwilowo przyjął nazwę “Lira”. Program repertuarowy składał się wtedy głównie z pieśni patriotycznych i ludowych. Od 1935 zespół zaczął koncertować także za granicą. Z początkiem II wojny światowej aż po rok 1954 chór zawiesił swoją działalność. Po długiej przerwie dość szybko odzyskał formę i zaczął intensywnie koncertować, biorąc udział w uroczystościach uniwersyteckich, koncertach w Warszawie, a także innych miastach Polski oraz uczestniczył w tournée za granicą.

W latach 60. ubiegłego wieku chór brał udział w wielu konkursach oraz zdobył wiele prestiżowych miejsc: I nagrodę na konkursie Legnica Cantat, I miejsce i Stalowy Kamerton na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Anglii, III miejsce na Konkursie Chórów Studenckich w Krakowie.

W roku 1979 opiekę nad zespołem przejął dyrygent Andrzej Banasiewicz. Był on pierwszym, który do repertuaru wprowadził program dotychczas nie wykonywany w Polsce, jak na przykład Missa Brevis W.A. Mozarta. Od roku 1989 kierownikiem artystycznym był Andrzej Borzym. W tym czasie chór (z towarzyszeniem orkiestry) wykonywał takie monumentalne dzieła, jak Requiem d-moll W.A. Mozarta, Requiem G. Fauré , II Symfonię G. Mahlera, Pasję wg św. Jana J.S. Bacha i inne. W czerwcu 1999 roku zespół uczestniczył w poświęceniu przez Papierza Jana Pawła II Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. W kolejnych latach chór aktywnie koncertował m.in. w Filharmonii Narodowej oraz Polskim Radiu.

Od 2002 roku kierownikiem artystycznym Chóru Akademickiego UW jest dyrygentka, kompozytorka i pianistka Irina Bogdanovich. Pod jej batutą zespół wykonał m.in. kantatę Aleksander Newski S. Prokofieva, Carminę Buranę C. Orffa, Króla Davida A. Honeggera, Mszę c-moll W.A.Mozarta oraz wiele innych utworów w różnych stylach i o różnorodnej tematyce. Zespół nagrał kilka płyt, m.in: Mszę h-moll J.S. Bacha oraz Całonocne Czuwanie S. Rachmaninowa.

Obecnie chór prężnie się rozwija. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest pomysłodawcą i organizatorem międzynarodowego festiwalu chóralnego “Wiosna Chórów na UW”, współpracuje z wieloma instytucjami kultury, m.in. z Teatrem Wielkim – Operą Narodową i Filharmonią Narodową.

Szczedryk, autor: Mykoła Łeontowycz z melodii i tekstów ludowych; Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego; Dyr. Irina Bogdanovich

Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego jest potężnym zespołem konkursowym. W 2018 roku na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Pardubicach (Czechy) zespół zdobył następujące nagrody:

  • I miejsce i Złoty dyplom w kategorii Chóry mieszane;
  • I miejsce i Złoty dyplom w kategorii Pieśni ludowe;
  • I miejsce i Złoty dyplom w kategorii Bohuslav Martinu;
  • Nagrodę specjalną Rektora Uniwersytetu w Pardubicach;
  • Nagrodę specjalna dla najlepszego dyrygenta;
  • Grand Prix konkursu IFAS 2018.

W 2019 roku podczas międzynarodowego konkursu „Singing World” w Petersburgu, Chór Akademicki UW zdobył:

  • I miejsce w kategorii Pieśni ludowe;
  • I miejsce w kategorii Muzyka sakralna;
  • I miejsce w kategorii Chóry mieszane;
  • Nagrodę specjalną dla najlepszego dyrygenta;
  • Grand Prix konkursu „Singing World”.

W swoim dorobku zespół ma również profesjonalnie nagrane płyty. Wyróżnić można Wielką Mszę h-moll J.S. Bacha oraz Całonocne Czuwanie S. Rachmaninowa.

Źródło: http://www.chor.uw.edu.pl/dokonania/historia

Zdjęcia: https://www.facebook.com/ChorUW/photos/pcb.2760148877356452/2760127580691915/?type=3&theater

https://www.facebook.com/ChorUW/photos/a.441701252534571/1880204412017574/?type=3&theater