202. urodziny Moniuszki

05.05.2021, materiał prasowy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

5 maja przypadają 202. urodziny Stanisława Moniuszki, wybitnego kompozytora i pedagoga oraz dyrektora Teatru Wielkiego!

Koncert Moniuszko z 1000 i jednej nocy

Mimo że Teatr Wielki pozostaje zamknięty, chcielibyśmy upamiętnić ten ważny dla nas dzień. 5 maja o godzinie 19.00 zapraszamy na premierę koncertu Marii Pomianowskiej & przyjaciół Moniuszko z 1000 i jednej nocy na VOD Teatru Wielkiego.

Maria Pomianowska to doskonale znana multiinstrumentalistka i wokalistka, która przedstawiła popularne utwory kompozytora w zupełnie nowej aranżacji bez słów, a głos ludzki został wykorzystany jako wokaliza. Oprócz tego w trakcie koncertu usłyszymy muzykę klasyczną i ludową oraz instrumenty etniczne z różnych stron świata. To wyjątkowe połączenie tradycji muzycznej sześciu kontynentów z wybranymi utworami Moniuszki.

Maria Pomianowska grająca na Morin-chuur, fot. archiwum prywatne, Wikipedia

Materiał na płycie zabiera nas do samego serca polskiej muzyki, którym jest twórczość Moniuszki, ale poprzez swe bajkowe odsłony, bogatymi wzorami dźwięków pustyni, stepu czy oceanu, wprowadza słuchacza w świat muzycznej fantazji. Wiele pieśni Moniuszki, które opracowałam, łączy się z echem melodii Dalekiego Wschodu, Indii czy Afryki. […] Ta niezwykła wyprawa ukazuje piękno wybranych dzieł kompozytora w nowym świetle. Wydobywa walory, które być może po raz pierwszy zauważymy wpisując je w barwy instrumentów etnicznych – opowiada dr hab. Maria Pomianowska

Projekt okładki: Andrzej Pągowski

Projekt Fundacji Niezależny Fundusz Kultury Polcanart i Marii Pomianowskiej
Moniuszko z 1000 i jednej nocy
Maria Pomianowska & przyjaciele

Gala otwarcia 10. Konkursu Moniuszkowskiego

To był wyjątkowy wieczór. 5 maja 2019 roku podczas koncertu inaugurującego 10. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. S. Moniuszki na dużej scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
Wystąpili laureaci poprzednich edycji, m.in.: Ewa Tracz, Urszula Kryger, Jakub Józef Orliński i Rafał Bartmiński.
Towarzyszyła im Orkiestra TW-ON pod batutą Tadeusza Kozłowskiego.

Teatr Wielki udostępnił także Galę otwarcia 10. Konkursu Moniuszkowskiego

Nowy odcinek vloga Operowym głosem

Czy o Moniuszce zostało powiedziane już wszystko? W najnowszym odcinku naszego vloga, przedstawimy ciekawostki z życia kompozytora, które są z pewnością mniej znane miłośnikom opery. Operowym głosem to pierwszy vlog w Polsce w pełni poświęcony teatrowi operowemu. Młody śpiewak – Jasin Rammal-Rykała – w przystępny sposób odkrywa przed widzami tajniki świata opery i stara się obalić wiele związanych z nim mitów funkcjonujących w powszechnej świadomości.

Oprócz tego zapraszamy do obejrzenia innych moniuszkowskich spektakli dostępnych na VOD: Halki (wileńskiej) w reżyserii Agnieszki Glińskiej, opery Flis przygotowanej przez studentów Akademii Muzycznej w Łodzi oraz spektaklu Paria w inscenizacji Teatru Wielkiego w Poznaniu. Najpiękniejsze pieśni Moniuszki usłyszymy w wykonaniu Olgi Pasiecznik przy akompaniamencie Ewy Pobłockiej. A dla najmłodszych melomanów na naszej platformie cykl edukacyjny Moni i Uszko oraz na wirtualny spacer po teatrze – Być Wielkim Teatr Wielki!

Już od dzisiaj zapraszamy zwiedzających do Galerii Opera na wystawę malarstwa Jana Cybisa oraz do Muzeum Teatralnego – wystawa w Foyer dolnym Teatru Wielkiego: Tango. Opera, teatr, kabaret.