Piotr Beczała w Wielkanocny Poniedziałek

01.04.2021, Ewelina Kucharska

W Poniedziałek Wielkanocny Piotr Beczała może zagościć w Państwa domach! Chociaż dziś Prima Aprilis, to nie jest to żart z mojej strony – wybitnego tenora wystarczy zaprosić w swoje progi, a w tym pomoże Teatr Wielki – Opera Narodowa.

Z powodu obostrzeń koncert Piotra Beczały, na który zapraszam, odbył się już bez udziału publiczności. Występ został jednak zarejestrowany, aby widzowie również mogli cieszyć się pięknem muzyki. Premiera na stronie VOD Teatru Wielkiego odbędzie się 5 kwietnia o godzinie 19:00.

Koncert Piotra Beczały, fot. Krzysztof Bieliński, TWON

W programie koncertu znalazły się dzieła zarówno polskich, jak i zagranicznych kompozytorów – te bardziej i mniej popularne. Koncert rozpocznie się Uwerturą do Monbar czyli Flibustierowie, pierwszej i jedynej ukończonej opery Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Wyraźnie słyszalne wpływy francuskiej grand opéra zaprezentują instrumentaliści Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod dyrekcją maestro Łukasza Borowicza. Wśród dzieł orkiestrowych publiczność będzie miała okazję usłyszeć wspaniałego Poloneza obywatelskiego Stanisława Moniuszki, a także dzieła zagranicznych kompozytorów romantycznych – uwerturę do opery Rusłan i Ludmiła Michaiła Glinki oraz intermezzo z Rycerskości Wieśniaczej Pietra Mascagniego.

Koncert Piotra Beczały, fot. Krzysztof Bieliński, TWON

Ale dość już o dziełach instrumentalnych – przejdę do gwiazdy wieczoru. Światowej sławy tenor liryczny, Piotr Beczała, zaprezentuje arie uwielbiane przez publiczność. Wśród nich znajdzie się wyczekiwana zawsze przez widzów aria Jontka z IV aktu Halki Moniuszki, czyli Szumią jodły na gór szczycie. W tej partii Piotr Beczała debiutował na deskach Theater an der Wien rok temu i jak sam wspomina w rozmowie z Jackiem Marczyńskim, odkryłem Jontka w całości dla siebie i chyba nie tylko dla siebie. Skoro już mowa o Halce, Piotr Beczała uchyla rąbka tajemnicy: nieoficjalnie mogę na razie powiedzieć, że jeden z najważniejszych teatrów operowych Europy zaproponował kilka koncertowych wykonań „Halki” za dwa lata.

Koncert Piotra Beczały, fot. Krzysztof Bieliński, TWON

Wracając jednak do bliższej przyszłości, w Wielkanocny Poniedziałek usłyszymy Piotra Beczałę m.in. w arii z Kurantem ze Strasznego Dworu, czy Mamma, quel vino è generoso ze wspomnianej już Rycerskości Wieśniaczej. W programie znalazły się mniej znane, choć niewątpliwie warte poznania kompozycje polskich twórców, takie jak Legenda Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego, Janek Władysława Żeleńskiego. Jako wisienkę na torcie Piotr Beczała przygotował dla publiczności utwór, wobec którego nie można przejść obojętnie – arię Nessun dorma z Turandota Giacomo Pucciniego.

Koncert Piotra Beczały, fot. Krzysztof Bieliński, TWON

Zatem jeśli w świąteczny poniedziałek, zgodnie z polską tradycją, ktoś z Państwa zostanie oblany wiadrem zimnej wody (to na szczęście!), wieczorem zapraszam przed ekrany komputerów, a Piotr Beczała z pewnością rozgrzeje serca pięknem muzyki!

Koncert Piotra Beczały będzie dostępny na VOD Teatru Wielkiego przez 48 godzin.