Z miłości do tańca – Kreacje 13

23.03.2021, Ewelina Kucharska

Krzysztof Pastor, Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego dwanaście lat temu zainicjował warsztaty choreograficzne – projekt Kreacje. 27 marca o godz. 19:00 odbędzie się 13 edycja warsztatów, podczas których będzie można podziwiać prace młodych, dobrze zapowiadających się choreografów. Z powodu obostrzeń, tak jak rok temu, widzowie będą mogli uczestniczyć w wydarzeniu online na VOD Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Krzysztof Pastor, fot. Łukasz Murgrabia, Teatr Wielki Opera Narodowa

Kreacje powstały z myślą o tancerzach, którzy swoich sił chcieliby spróbować także w choreografii. Przez kilkanaście lat warsztaty rozwijały się, a obecnie są nie tylko platformą do pokazania umiejętności choreograficznych, ale też okazją do podglądania innych profesji związanych z działalnością teatru – poczynając od strony technicznej, takich jak praca z oświetleniem czy rekwizytami, przez zarządzanie projektem, aż po redakcję programu Kreacji. Pomysłodawca projektu, choreograf Krzysztof Pastor zauważa, że poszerzenie działalności warsztatów daje tancerzom możliwość spróbowania swoich sił w rozmaitych teatralnych profesjach, a tym samym otworzenia sobie innych perspektyw zawodowych po zakończeniu pięknej, ale niestety niezbyt długiej kariery tanecznej.

O tym, jak duży potencjał drzemie w Kreacjach przekonał się Jacek Tyski – tancerz i choreograf. W latach 90., tuż po ukończeniu Państwowej Szkoły Baletowej rozpoczął owocną karierę jako tancerz. W 1994 roku zdobył II Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Tancerzy Prix de Lausanne, dzięki której uzyskał stypendium do Hamburskiej Szkoły Baletowej Johna Neumeiera. Jego kariera taneczna rozwijała się prężnie, ale jak stwierdził ja wiedziałem, że chcę robić choreografie. Tyski próbował swoich sił przed Kreacjami, jednak to praca z ludźmi i możliwość realizacji swoich pomysłów uświadomiła mu, że w przyszłości chce się tym zajmować. Dziś jest nie tylko cenionym tancerzem, ale także choreografem. Jego ostatnią pracę, balet do Requiem d-moll Mozarta można było podziwiać na deskach Opery Śląskiej w miniony piątek, 19 marca.

Warsztaty to nie tylko świetna okazja dla tancerzy, którzy chcieliby spróbować swoich sił w choreografii lub sprawdzić się w pracy za kulisami. Kreacje to także okazja dla widzów, którzy interesują się baletem. Podczas jednego wieczoru publiczność ma okazję zapoznać się z siedmioma miniaturami choreograficznymi, które zostały przygotowane zarówno przez rodzimych, jak i zagranicznych twórców.

Anna Hop, fot. M. Matwij, Teatr Wielki Opera Narodowa

Chociaż program 13. edycji Kreacji jest już dostępny, to trudno powiedzieć, czy przygotowane choreografie należą do baletu klasycznego, czy może współczesnego. Widzów czeka zatem wieczór pełen niespodzianek, o które zadbali m.in. solistka Polskiego Baletu Narodowego Joanna Drabik (Kant), Michał Chróścielewski, solista PBN (Ty i ja), a także Anna Hop (Mi), tancerka, która jako choreografka zadebiutowała podczas Kreacji 2 miniaturą W malinowym chruśniaku. Od tamtej pory jej miniatury choreograficzne mogliśmy podziwiać co roku.

Premiera Kreacji 13 online odbędzie się 27 marca o godzinie 19:00. Materiał będzie dostępny do 29 marca. Więcej informacji na stronie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Plakat zaprojektował Jacek Wąsik bazując na fotogramie Łukasza Murgrabiego z udziałem Darii Majewskiej i Kristófa Szabó