Bejart_Bolero

W zachwycającym rytmie bolera

1.04.2020, Krzysztof Korwin-Piotrowski

Muzycy Orchestre National de France podzielili się nagraniem fragmentu nieśmiertelnego dzieła muzyki poważnej – Bolera Maurice’a Ravela. Orkiestra symfoniczna działa w Paryżu od 1934 roku w strukturach narodowego radia, które od 1975 roku nosi nazwę Radio France. Koncerty odbywają się zwykle w Théâtre des Champs-Élysées i stamtąd są transmitowane. Niektóre z koncertów są organizowane także w Salle Olivier Messiaen w Maison de Radio France.

Hiszpański taniec ludowy bolero jest w tradycyjnej formie wykonywany przez muzyków, którzy grają na gitarze i bębnach, improwizujących śpiewaków wykonujących wokalizy oraz tancerzy z kastanietami.

Najsłynniejsze Bolero zostało stworzone przez Maurice’a Ravela w 1928 roku na zamówienie Idy Rubinstein, która była słynną tancerką i aktorką żydowskiego pochodzenia, z jednego z najbogatszych rodów w Rosji. Na kilka lat stała się gwiazdą w Baletach Rosyjskich Diagilewa w Paryżu, Później założyła własny balet, w którym choreografem była Bronisława Niżyńska. Premiera odbyła się w Operze Paryskiej.

Ida Rubinstein na obrazie Valentina Serova

Oto zapowiadane wcześniej nagranie “domowe” muzyków Narodowej Orkiestry Francji.

Słynną wersję choreograficzną Bolera Ravela stworzył Maurice Béjart, twórca Baletu XX wieku, założonego w 1960 roku w Brukseli. To miejsce stało się “mekką” dla wielu tancerzy z całego świata a zespół odwiedził mnóstwo krajów, w tym Polskę (w 1966, 1970 i 1985 roku). Oto fascynujące nagranie. Warto się z nim zapoznać.

Ludwig van Beethoven stworzył również Bolero na głos, fortepian, skrzypce i wiolonczelę, zaczynające się słowami Una paloma blanca.

Bolero a-moll op. 19 Fryderyka Chopina zostało skomponowane w Paryżu. Mimo tego, że utwór jest napisany z rozmachem, wielu krytyków odmawiało mu hiszpańskości. Biograf Chopina Friedrich Niecks stwierdził wręcz, że powinno się zmienić nazwę na Bolero à la Polonaise. Niezależnie od tych uwag utwór ma piękne powroty do tematu tańca, ciekawe powtórzenia i zmiany nastrojów.

Tutaj można posłuchać całego Bolera Ravela, tym razem w wykonaniu Orchestre Philharmonique de Radio France. Początkowo nazywała się Orchestre Radio-Symphonique i działa od 1937 roku. Dyryguje Lionel Bringuier, związany między innymi z Tonhalle-Orchester Zürich, Concertgebouw Orchestra, San Francisco Symphony, Wiener PhilharmonikerLos Angeles Philharmonic oraz BBC Symphony Orchestra.

Lionel Bringuier, znany z zamiłowania do muzyki XX i XXI wieku, regularnie dyryguje także dziełami kompozytorów współczesnych.