Wierzbieniec_Marta_dyr_poziome

Marta Wierzbieniec – Muzyka moja miłość

21.02.2021, KKP

Zapraszamy do obejrzenia programu Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego z cyklu “Muzyka moja miłość”. Prof. dr hab. Marta Wierzbieniec – dyrektor Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, mówi w Salonie Bogusława Kaczyńskiego między innymi o: edukacji muzycznej, Filharmonii, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Bogusławie Kaczyńskim, wstawaniu o piątej rano, umowach o dzieło, radzeniu sobie ze stresem, publicystyce muzycznej, pracy dyrektora instytucji artystycznej, profesora akademickiego i chórmistrza.

Prof. dr hab. Marta Wierzbieniec jest absolwentką i wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoją karierę zaczynała w Katedrze Wychowania Muzycznego na Uniwersytecie Rzeszowskim. W 2000 roku została mianowana dyrektorem Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od wielu lat prowadziła chór uniwersytecki. Umiejętności dyrygenta – chórmistrza doskonaliła w Szwajcarii, Belgii, Niemczech. Ma kwalifikacje pierwszego stopnia (doktorat) i drugiego stopnia (habilitacja) w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych. W 2004 roku otrzymała tytuł profesora. W latach 2005 – 2008 przewodniczyła także senackiej komisji ds. dydaktyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W czasie swojej działalności artystycznej prof. Marta Wierzbieniec przygotowała i poprowadziła ponad 250 koncertów. W latach 1989 – 1999 głównie ze Studenckim Chórem Kameralnym, a także z chórem Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wielokrotnie brała udział w festiwalach i konkursach muzycznych, często zdobywając nagrody. Występowała m.in.: w Austrii, Belgii, na Białorusi, Słowacji, w Szwajcarii, Szwecji, Niemczech, we Włoszech. Przez wiele lat prowadziła w Radiu Rzeszów audycje pt. „Plotki z kluczem wiolinowym”. Prof. Marta Wierzbieniec urodziła się w Sanoku. Od wielu lat mieszka w Rzeszowie, gdzie ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne. W krakowskiej Akademii Muzycznej studiowała na Wydziale Wychowania Muzycznego w klasie dyrygowania prof. Marii Kochaj. Ukończyła też Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie i Podyplomowe Studium Emisji Głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.