Jacek Jekiel – Osobowość Kultury

10.01.2022, Magdalena Jagiełło-Kmieciak, oprac. KKP

Dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie Jacek Jekiel został uhonorowany nagrodą Osobowość Kultury podczas jubileuszowej XX Gali Biznesu. Taką decyzję podjęła Kapituła Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Szczecina i Pomorza Zachodniego „Business Club Szczecin”.

Tradycyjnie w wydarzeniu uczestniczą środowiska gospodarcze Szczecina i regionu, zaprzyjaźnione organizacje gospodarcze, parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz samorządowych. Gala ma na celu integrację środowisk, tworzenie platformy do wymiany myśli, kontaktów, aktywną współpracę oraz wpływ na rozwój regionu w aspekcie przedsiębiorczości, edukacji i kultury. Oprócz przedsiębiorców w ceremonii wręczania nagród udział wzięli m.in: marszałek województwa Olgierd Geblewicz, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki oraz prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Jacek Jekiel to historyk i publicysta, samorządowiec, jeden z założycieli Północnej Izby Gospodarczej. W latach 2000/2001 wiceprezydent Szczecina, od 4 stycznia 2013 r. dyrektor Wydziału Kultury, Nauki i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, od 22 października 2013 r. pełniący obowiązki dyrektora Opery na Zamku w Szczecinie. Od 1 października 2014 r. dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie.

Jacek Jekiel przeprowadził gruntowną przebudowę Opery na Zamku w Szczecinie, która unowocześniła teatr i zapewniła mu optymalną funkcjonalność w Zamku Książąt Pomorskich. Modernizacja kosztowała blisko 75 milionów złotych i sprawiła, że teatr stał się jedną z najnowocześniejszych instytucji artystycznych w Polsce.

“Dokręcanie śruby” B. Brittena, Opera na Zamku, kierownictwo muzyczne: Jerzy Wołosiuk, reżyseria: Natalia Babińska

Sezon inauguracyjny 2015/2016 obfitował w premiery i wydarzenia specjalne – Opera rekordowo zaprezentowała aż 7 premier, w tym polskie prawykonanie opery „Dokręcanie śruby” Benjamina Brittena, która po raz pierwszy w historii szczecińskiego teatru muzycznego zdobyła prestiżową Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii „najlepszy spektakl”. Wydarzenia Opery na Zamku w Szczecinie są nowatorskie, intrygujące i oryginalne, teatr może poszczycić się wieloma prapremierami, a uczestniczą w nich często śpiewacy występujący na najlepszych scenach operowych Polski i świata.

reportaż o premierze “Pajaców” R. Leoncavalla, Opera na Zamku, Szczecin 2017; Theater Vorpommern, Stralsund 2018

Za dyrekcji Jacka Jekiela Opera na Zamku wystawiła między innymi premierę międzynarodowego plenerowego superwidowiska „Pajace” Leoncavalla w reżyserii światowej sławy Michała Znanieckiego. Wzięli w nim udział artyści operowi oraz międzynarodowy chór amatorów. Spektakl można było obejrzeć w scenerii Teatru Letniego, a później w Stralsundzie.

“Guru” L. Petitgirarda, Opera na Zamku

Teatr może pochwalić się prapremierą światową opery “Guru” Laurenta Petitgirarda. Za pulpitem dyrygenckim stanął podczas tego niezwykłego wydarzenia sam wybitny francuski kompozytor. Teatr wystawił polską prapremierę „Procesu” Philipa Glassa w reżyserii Pii Partum pod kierownictwem muzycznym Jerzego Wołosiuka, spektakl baletowy „Dzieci z dworca ZOO” w choreografii Roberta Glumbka, „Wieczór baletów polskich” w choreografii Roberta Bondary i Paola Mangioli, wystawił w kraju i za granicą polską prapremierę „Requiem wojennego” Benjamina Brittena na 3 orkiestry i 5 chórów (kierownictwo muzyczne – Jerzy Wołosiuk). W teatrze odbył się po raz pierwszy Międzynarodowy Festiwal „Tanztendenzen”.

“Proces” P. Glassa, Opera na Zamku

Spektakle Opery na Zamku otrzymały takie nagrody jak: „Bursztynowe Pierścienie” dla najlepszych spektakli sezonu, zdobywają także entuzjastyczne opinie recenzentów, także zagranicznych, między innymi: „Ruchu Muzycznego”, „Gazety Wyborczej”, „Polityki”, „Rzeczpospolitej”, Mitteloge.de, „Opernwelt”, „Dance Europe”, „Forum Opera”. Przedstawienia uczestniczą w festiwalach krajowych i zagranicznych. „Dokręcanie śruby” Benjamina Brittena zostało pokazane na XXIV Bydgoskim Festiwalu Operowym, który ściąga do Bydgoszczy sympatyków sztuki operowej z całej Polski, oraz na III Międzynarodowym Festiwalu Oper Kameralnych w Operze Kameralnej w Sankt Petersburgu w 2018 r. – jednym z najważniejszych wydarzeń operowych w życiu kulturalnym tego miasta. W 2019 r. spektakl ten można było zobaczyć podczas pierwszego Biennale THEATER HANSE w teatrze Vorpommern w Stralsundzie. Na festiwalu pokazano najbardziej znaczące pod względem artystycznym spektakle teatrów z regionu Morza Bałtyckiego (z Sankt Petersburga, Wilna, Berlina, Tartu, Oslo). Premiery Opery na Zamku zdobywają nominacje i nagrody w corocznych Teatralnych Nagrodach Muzycznych im. Jana Kiepury. W artystyczny pejzaż Szczecina wpisały się corocznie organizowane przez teatr koncerty „Tym, którzy nie powrócili z morza…”, które odbywają się na Cmentarzu Centralnym czy “Sierpniowe Przełomy”. Wielki Turniej Tenorów jest corocznie jednym z największych wydarzeń kulturalnych w Szczecinie. Opera na Zamku organizuje też w nadmorskich kurortach Letnie Festiwale Operowe.

“Eugeniusz i Tatiana – Zakręt”, Opera na Zamku

W pandemicznym 2021 r. Opera na Zamku zrealizowała nowatorskie kameralne premiery: „Eugeniusz i Tatiana – Zakręt” na motywach opery Czajkowskiego w reżyserii Pii Partum, spektakle baletowe „Wizje miłości / Mity” w choreografii Zofii Rudnickiej i „Świecie dziwny / Coming Together” (choreografia: Robert Glumbek i Kevin O’Day, kierownictwo muzyczne drugiej części – Jerzy Wołosiuk). Projekt „Coming Together” był po raz pierwszy w Polsce realizowany jako spektakl baletowy, po raz pierwszy przetłumaczono też tekst na język polski. Jesienią udało się wystawić długo wyczekiwaną premierę „My Fair Lady” w reżyserii Jakuba Szydłowskiego, pod kierownictwem muzycznym Jerzego Wołosiuka.

“Wizje miłości / Mity”, Opera na Zamku

Dzięki Jackowi Jekielowi Opera na Zamku otrzymała prawie 3 mln euro na polsko-niemiecką sieć teatralną. Głównym celem sieci viaTEATRI było podniesienie poziomu artystycznego i polepszenie wyposażenia technicznego trzech teatrów uczestniczących w sieci, by pozyskać więcej widzów. Oferta obejmuje m. in. wspólne produkcje teatralne i występy gościnne oraz inscenizacje teatralne. Opera na Zamku bierze także udział w Polsko-Niemieckich Dniach Teatru.

W 2019 r. Jacek Jekiel był koordynatorem Roku Moniuszkowskiego w województwie zachodniopomorskim. Punktem kulminacyjnym był pokazany jesienią w Operze na Zamku Festiwal Moniuszko Inspiration! (czyli Moniuszko na jazzowo, folkowo, sakralnie etc., Międzynarodowa Gala Operowa – oraz, jako zwieńczenie tego niezwykłego projektu, koncert nadzwyczajny śpiewaczki Aleksandry Kurzak i Marka Ruszczyńskiego przy fortepianie).

Dyrektor Opery na Zamku jest także inicjatorem „Ruchu na rzecz Ruchu”, zmierzającego do utworzenia na Akademii Sztuki w Szczecinie nowego kierunku pod nazwą: taniec, specjalność: taniec współczesny, dającemu tancerzom możliwość nauczania po zakończeniu swojej krótkiej kariery zawodowej.

Jacek Jekiel jest wiceprezesem Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów.

Autor zdjęcia Jacka Jekiela – Sebastian Wołosz.

Szczegóły o osiągnięciach Opery na Zamku na stronie:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Opera_na_Zamku_w_Szczecinie