IMG_2-min

Rafał Janiak – kompozytor i dyrygent

Rafał Janiak jest dyrektorem artystycznym Chopin University Chamber Orchestra. Ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie pod kierunkiem prof. Antoniego Wita (2011), a także studia kompozytorskie (również z wyróżnieniem) w klasie prof. Stanisława Moryto (2010) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

W roku 2016 uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura. W swoim dorobku posiada wiele nagród zdobytych w konkursach muzycznych ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.: I nagrodę I Konkursu Kompozytorskiego im. Jana Pawła II w Warszawie (2007), III nagrodę IV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra” w Częstochowie (2008), wyróżnienie na 51. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w Warszawie (2010). Był półfinalistą Conductitng Competition „Donatella Flick” w Londynie (2014). Jest zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu na Operę, zorganizowanego przez Teatr Wielki w Łodzi. Jury pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego przyznało mu jednogłośnie Grand Prix. Dodatkowo otrzymał również Nagrodę Publiczności Operowej. Prapremiera sceniczna opery „Człowiek z Manufaktury” w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego odbyła się w lutym 2019 roku, a premiera wersji plenerowej – na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze w maju 2019 roku. Wielki sukces tego przedsięwzięcia został potwierdzony zarówno owacjami publiczności, jak i entuzjastycznymi recenzjami.

Rafał Janiak był dwukrotnie laureatem „Studenckiego Nobla” (2009, 2010), a także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2012), Keimyung University Foundation (Korea Południowa 2009), oraz dwukrotnie Prezydenta Miasta Gdańska (2005, 2009). W 2018 został laureatem programu stypendialnego MKiDN „Młoda Polska”, a także otrzymał prestiżowe stypendium dla wybitnego młodego naukowca, przyznane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W sezonie 2012/13 był asystentem Antoniego Wita, a w sezonie 2013/14 Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Regularnie koncertuje m.in. z: orkiestrą Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonią Juventus oraz z orkiestrami Filharmonii Śląskiej, Krakowskiej, Bałtyckiej, Gorzowskiej, Zielonogórskiej, Rzeszowskiej i Opolskiej.

We wrześniu 2012 zadebiutował na festiwalu „Warszawska Jesień”, prowadząc koncert z udziałem orkiestry Filharmonii Narodowej. Podczas kolejnej edycji „Warszawskiej Jesieni” (2013) artysta poprowadził koncert finałowy. Jego repertuar obejmuje dzieła symfoniczne, koncertowe, a także oratoryjne. W 2011 roku zadebiutował jako dyrygent operowy prowadząc premierowe przedstawienie „Cosi fan tutte” Mozarta. W 2014 na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej – we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina – objął kierownictwo artystyczne nowej inscenizacji „Don Giovanniego” Mozarta, a w 2017 roku na scenie kameralnej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie dyrygował „Eugeniuszem Onieginem” Czajkowskiego (współpraca z UMFC). Od 2016 roku artysta współpracuje z Teatrem Wielkim w Łodzi, dyrygując własną operą „Człowiek z Manufaktury” oraz spektaklami „Baron Cygański” Straussa i „Turandot” Pucciniego. Od 2017 roku jest kierownikiem artystycznym Chopin University Chamber Orchestra, z którą występował już wielokrotnie w kraju i za granicą, m.in. podczas miesięcznego tournée w Chinach w lipcu 2019 roku. Aktualnie pracuje na stanowisku adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i zasiada w senacie tej uczelni.

Twórczość kompozytorska Rafała Janiaka obejmuje kilkadziesiąt utworów napisanych na różnorodną obsadę wykonawczą – od solowej, przez kameralną, symfoniczną, po wokalno-instrumentalną i z użyciem mediów elektronicznych. Jego utwory prezentowane były zarówno w kraju, jak i zagranicą, m.in. w Filharmonii Narodowej i Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie oraz Konserwatorium im. M. Rimskiego-Korsakowa w Petersburgu, a także podczas prestiżowych festiwali muzycznych: Festiwal Prawykonań (NOSPR w Katowicach), „Musica Polonica Nova” (Wrocław), Legnickiego Conversatorium Organowego, „Gwiazdy Promują” (Jelenia Góra), „Gaude Mater” (Częstochowa), „Laboratorium Muzyki Współczesnej” (Białystok), WDR – Musikfest (Münster, Niemcy). Wykonywały je takie zespoły, jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Filharmonie: Dolnośląska, Krakowska, Podkarpacka, Sudecka; Polski Chór Kameralny oraz Chór Filharmonii i Opery Podlaskiej.

Obecnie nagrywa autorską płytę z NOSPR w Katowicach, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury, Programu 2 Polskiego Radia oraz Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie.