17.04.2020, Krzysztof Korwin-Piotrowski
Zapraszam na spotkanie ze wspaniałym małżeństwem warszawskich artystów. W nagraniu ORFEO.TV rozmawiam z Kamilą Wąsik-Janiak i Rafałem Janiakiem o ich pracy zawodowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, artystycznych wyjazdach do Niemiec, Gruzji i Chin (między innymi do Wuhan), o dzieciach, domowych próbach i sytuacji związanej z koronawirusem.
KAMILA WĄSIK-JANIAK jest skrzypaczką (solistką i kameralistką) oraz pedagogiem, absolwentką i adiunktem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Studia uwieńczone dyplomem z wyróżnieniem ukończyła w klasie prof. Romana Lasockiego, otrzymując Medal Magna cum Laude za wybitne osiągnięcia dla najlepszego absolwenta UMFC (2010). W roku 2018 uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych.
Zwyciężyła w Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2009), a w 2006 roku otrzymała z rąk przewodniczącego Jury prof. Zakhara Brona II nagrodę i nagrodę specjalną dla najlepszego polskiego uczestnika na X Międzynarodowym Konkursie im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Jest również laureatką m.in. 11. Internationaler Wettewerb für Violine w Kloster Schöntal (Niemcy).
W Polsce koncertowała z orkiestrami większości filharmonii, w tym orkiestrą Filharmonii Narodowej i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Jako solistka współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami takimi jak: Mirosław Jacek Błaszczyk, Tomasz Bugaj, Czesław Grabowski, Michał Klauza, Wojciech Michniewski, Marek Pijarowski, Wojciech Rajski, Zygmunt Rychert czy Jerzy Salwarowski.
Artystka dokonała wielu światowych prawykonań utworów koncertujących, kameralnych i solowych prezentując owe dzieła zarówno na scenach polskich jak i za granicą. Od 2015 roku jest członkiem zespołu Hashtag Ensemble specjalizującego się w wykonawstwie muzyki najnowszej.
Płyty, które nagrywała wraz z innymi artystami, zdobyły prestiżowe nagrody: „Musica profana 1” z kompozycjami Pawła Łukaszewskiego otrzymała nagrodę fonograficzną Fryderyk 2017, a płyta Joanny Freszel „Real Life Song” nagrodę krytyków francuskich Les Orphees d’ Or – Prix de la SACD, obydwie wydane nakładem firmy DUX.
Skrzypaczka występowała na tak ważnych festiwalach jak : Tallin Afekt Festival (Estonia 2018), Festiwal Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza w Katowicach (2013), 64. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju (2009), Westdeutsche Rundfunk Musikfest w Mϋnster (Niemcy 2009) czy International Student Festiwal w Kyoto (Japonia, 2007), a także na większości polskich festiwali muzycznych (Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Jelenia Góra, Zielona Góra, Częstochowa). W roku jubileuszowym UMFC Kamila Wąsik- Janiak uświetniła galowy koncert dedykowany Jego Królewskiej Mości, Księciu Walii, następcy tronu brytyjskiego – Księciu Karolowi oraz jego małżonce, Księżnej Kornwalii – Kamili.
Artystka pracowała z wybitnymi osobowościami i pedagogami tj.: Kaja Danczowska, Igor Frołow, Tadeusz Gadzina, Marina Jaszwili, Mirosław Ławrynowicz, Krzysztof Węgrzyn, Wanda Wiłkomirska.
Kamila Wąsik-Janiak jest laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2005 i 2009), stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia (2009) oraz laureatką prestiżowego stypendium Młoda Polska przyznawanego przez MKiDN (2007).
Oficjalna strona artystki.
RAFAŁ JANIAK jest dyrektorem artystycznym Chopin University Chamber Orchestra. Ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie pod kierunkiem prof. Antoniego Wita (2011), a także studia kompozytorskie (również z wyróżnieniem) w klasie prof. Stanisława Moryto (2010) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku 2016 uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura. W swoim dorobku posiada wiele nagród zdobytych w konkursach muzycznych ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.: I nagrodę I Konkursu Kompozytorskiego im. Jana Pawła II w Warszawie (2007), III nagrodę IV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra” w Częstochowie (2008), wyróżnienie na 51. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w Warszawie (2010). Był półfinalistą Conductitng Competition „Donatella Flick” w Londynie (2014). Jest zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu na Operę zorganizowanego przez Teatr Wielki w Łodzi. Jury pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego przyznało mu jednogłośnie Grand Prix. Dodatkowo otrzymał również Nagrodę Publiczności Operowej. Prapremiera sceniczna opery „Człowiek z Manufaktury” w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego odbyła się w lutym 2019 roku, a premiera wersji plenerowej – na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze w maju 2019 roku.
Wielki sukces tego przedsięwzięcia został potwierdzony zarówno owacjami publiczności, jak i entuzjastycznymi recenzjami. Spektakl został uhonorowany m.in.: nadzwyczajną Złotą Maską jako historyczne wydarzenie o randze ogólnopolskiej, Złotym i Srebrnym Spinaczem w dziedzinie promocji kultury i miasta oraz nominacją do nagrody Energia Kultury w plebiscycie na najważniejsze wydarzenie kulturalne w Łodzi.
Rafał Janiak był dwukrotnie laureatem „Studenckiego Nobla” (2009, 2010), a także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2012), Keimyung University Foundation (Korea Południowa 2009), oraz dwukrotnie Prezydenta Miasta Gdańska (2005, 2009). W 2018 został laureatem programu stypendialnego MKiDN „Młoda Polska”, a także otrzymał prestiżowe stypendium dla wybitnego młodego naukowca, przyznane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W sezonie 2012/13 był asystentem Antoniego Wita, a w sezonie 2013/14 Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Regularnie koncertuje m.in. z: orkiestrą Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonią Iuventus oraz z orkiestrami Filharmonii Śląskiej, Krakowskiej, Bałtyckiej, Gorzowskiej, Zielonogórskiej, Podkarpackiej i Opolskiej.
We wrześniu 2012 Rafał Janiak zadebiutował na festiwalu „Warszawska Jesień”, prowadząc koncert z udziałem orkiestry Filharmonii Narodowej. Podczas kolejnej edycji „Warszawskiej Jesieni” (2013) artysta poprowadził koncert finałowy. Jego repertuar obejmuje dzieła symfoniczne, koncertowe, a także oratoryjne. W 2011 roku zadebiutował jako dyrygent operowy prowadząc premierowe przedstawienie „Cosi fan tutte” Mozarta. W 2014 na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej – we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina – objął kierownictwo artystyczne nowej inscenizacji „Don Giovanniego” Mozarta, a w 2017 roku na scenie kameralnej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie dyrygował „Eugeniuszem Onieginem” Czajkowskiego (współpraca z UMFC). Od 2016 roku artysta współpracuje z Teatrem Wielkim w Łodzi, dyrygując własną operą „Człowiek z Manufaktury” oraz spektaklami „Baron Cygański” Straussa i „Turandot” Pucciniego. Od 2017 roku jest kierownikiem artystycznym Chopin University Chamber Orchestra, z którą występował już wielokrotnie w kraju i za granicą, m.in. podczas miesięcznego tournée w Chinach w lipcu 2019 roku. Aktualnie pracuje na stanowisku adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i zasiada w senacie tej uczelni.
Twórczość kompozytorska Rafała Janiaka obejmuje kilkadziesiąt utworów napisanych na różnorodną obsadę wykonawczą – od solowej, przez kameralną, symfoniczną, po wokalno-instrumentalną i z użyciem mediów elektronicznych. Jego utwory prezentowane były zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w Filharmonii Narodowej i Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie oraz Konserwatorium im. M. Rimskiego-Korsakowa w Petersburgu, a także podczas prestiżowych festiwali muzycznych: Festiwalu Prawykonań (NOSPR w Katowicach), „Musica Polonica Nova” (Wrocław), Legnickiego Conversatorium Organowego, „Gwiazdy Promują” (Jelenia Góra), „Gaude Mater” (Częstochowa), “Laboratorium Muzyki Współczesnej” (Białystok), WDR – Musikfest (Münster, Niemcy). Wykonywały je takie zespoły, jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Symfoniczna UMFC, Filharmonia Dolnośląska, Filharmonia Podkarpacka, Filharmonia Sudecka, Polski Chór Kameralny oraz Chór Filharmonii i Opery Podlaskiej.
Oficjalna strona artysty.