Janiaki_kadr

Spotkanie z Kamilą Wąsik-Janiak i Rafałem Janiakiem

17.04.2020, Krzysztof Korwin-Piotrowski

Zapraszam na spotkanie ze wspaniałym małżeństwem warszawskich artystów. W nagraniu ORFEO.TV rozmawiam z Kamilą Wąsik-Janiak i Rafałem Janiakiem o ich pracy zawodowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, artystycznych wyjazdach do Niemiec, Gruzji i Chin (między innymi do Wuhan), o dzieciach, domowych próbach i sytuacji związanej z koronawirusem.

Kamila Wąsik-Janiak i Rafał Janiak opowiadają o swojej karierze i życiu rodzinnym

KAMILA WĄSIK-JANIAK jest skrzypaczką (solistką i kameralistką) oraz pedagogiem, absolwentką i adiunktem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Studia uwieńczone dyplomem z wyróżnieniem ukończyła w klasie prof. Romana Lasockiego, otrzymując Medal Magna cum Laude za wybitne osiągnięcia dla najlepszego absolwenta UMFC (2010). W roku 2018 uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych.

Kamila Wąsik-Janiak, fot. Anita Wąsik-Płocińska

Zwyciężyła w Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2009), a w 2006 roku otrzymała z rąk przewodniczącego Jury prof. Zakhara Brona II nagrodę i nagrodę specjalną dla najlepszego polskiego uczestnika na X Międzynarodowym Konkursie im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Jest również laureatką m.in. 11. Internationaler Wettewerb für Violine w Kloster Schöntal (Niemcy).

W Polsce koncertowała z orkiestrami większości filharmonii, w tym orkiestrą Filharmonii Narodowej i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Jako solistka współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami takimi jak: Mirosław Jacek Błaszczyk, Tomasz Bugaj, Czesław Grabowski, Michał Klauza, Wojciech Michniewski, Marek Pijarowski, Wojciech Rajski, Zygmunt Rychert czy Jerzy Salwarowski.

Kamila Wąsik-Janiak, fot. Anita Wąsik-Płocińska

Artystka dokonała wielu światowych prawykonań utworów koncertujących, kameralnych i solowych prezentując owe dzieła zarówno na scenach polskich jak i za granicą. Od 2015 roku jest członkiem zespołu Hashtag Ensemble specjalizującego się w wykonawstwie muzyki najnowszej.

Płyty, które nagrywała wraz z innymi artystami, zdobyły prestiżowe nagrody: Musica profana 1 z kompozycjami Pawła Łukaszewskiego otrzymała nagrodę fonograficzną Fryderyk 2017, a płyta Joanny Freszel „Real Life Song” nagrodę krytyków francuskich Les Orphees d’ Or – Prix de la SACD, obydwie wydane nakładem firmy DUX. 

Skrzypaczka występowała na tak ważnych festiwalach jak : Tallin Afekt Festival (Estonia 2018), Festiwal Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza w Katowicach (2013), 64. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju (2009), Westdeutsche Rundfunk Musikfest w Mϋnster (Niemcy 2009) czy International Student Festiwal w Kyoto (Japonia, 2007), a także na większości polskich festiwali muzycznych (Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Jelenia Góra, Zielona Góra, Częstochowa). W roku jubileuszowym UMFC Kamila Wąsik- Janiak uświetniła galowy koncert dedykowany Jego Królewskiej Mości, Księciu Walii, następcy tronu brytyjskiego – Księciu Karolowi oraz jego małżonce, Księżnej Kornwalii – Kamili

Artystka pracowała z wybitnymi osobowościami i pedagogami tj.: Kaja Danczowska, Igor Frołow, Tadeusz Gadzina, Marina Jaszwili, Mirosław Ławrynowicz, Krzysztof Węgrzyn, Wanda Wiłkomirska.

Kamila Wąsik-Janiak jest laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2005 i 2009), stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia (2009) oraz laureatką prestiżowego stypendium Młoda Polska przyznawanego przez MKiDN (2007).

Oficjalna strona artystki.

Rafał Janiak, Filharmonia Narodowa w Warszawie

RAFAŁ JANIAK jest dyrektorem artystycznym Chopin University Chamber Orchestra. Ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie pod kierunkiem prof. Antoniego Wita (2011), a także studia kompozytorskie (również z wyróżnieniem) w klasie prof. Stanisława Moryto (2010) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku 2016 uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura. W swoim dorobku posiada wiele nagród zdobytych w konkursach muzycznych ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.: I nagrodę I Konkursu Kompozytorskiego im. Jana Pawła II w Warszawie (2007), III nagrodę IV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra” w Częstochowie (2008), wyróżnienie na 51. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w Warszawie (2010). Był półfinalistą Conductitng Competition „Donatella Flick” w Londynie (2014). Jest zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu na Operę zorganizowanego przez Teatr Wielki w Łodzi. Jury pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego przyznało mu jednogłośnie Grand Prix. Dodatkowo otrzymał również Nagrodę Publiczności Operowej. Prapremiera sceniczna opery „Człowiek z Manufaktury” w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego odbyła się w lutym 2019 roku, a premiera wersji plenerowej – na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze w maju 2019 roku.

Rafał Janiak, “Człowiek z Manufaktury”, Stanisław Kierner, balet, reż. Waldemar Zawodziński, Teatr Wielki w Łodzi, fot. Joanna Miklaszewska

Wielki sukces tego przedsięwzięcia został potwierdzony zarówno owacjami publiczności, jak i entuzjastycznymi recenzjami. Spektakl został uhonorowany m.in.: nadzwyczajną Złotą Maską jako historyczne wydarzenie o randze ogólnopolskiej, Złotym i Srebrnym Spinaczem w dziedzinie promocji kultury i miasta oraz nominacją do nagrody Energia Kultury w plebiscycie na najważniejsze wydarzenie kulturalne w Łodzi.

Rafał Janiak podczas tournée w Chinach, 2019

Rafał Janiak był dwukrotnie laureatem „Studenckiego Nobla” (2009, 2010), a także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2012), Keimyung University Foundation (Korea Południowa 2009), oraz dwukrotnie Prezydenta Miasta Gdańska (2005, 2009). W 2018 został laureatem programu stypendialnego MKiDN „Młoda Polska”, a także otrzymał prestiżowe stypendium dla wybitnego młodego naukowca, przyznane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Rafał Janiak dyryguje orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie

W sezonie 2012/13 był asystentem Antoniego Wita, a w sezonie 2013/14 Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Regularnie koncertuje m.in. z: orkiestrą Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonią Iuventus oraz z orkiestrami Filharmonii Śląskiej, Krakowskiej, Bałtyckiej, Gorzowskiej, Zielonogórskiej, Podkarpackiej i Opolskiej.

We wrześniu 2012 Rafał Janiak zadebiutował na festiwalu „Warszawska Jesień”, prowadząc koncert z udziałem orkiestry Filharmonii Narodowej. Podczas kolejnej edycji „Warszawskiej Jesieni” (2013) artysta poprowadził koncert finałowy. Jego repertuar obejmuje dzieła symfoniczne, koncertowe, a także oratoryjne. W 2011 roku zadebiutował jako dyrygent operowy prowadząc premierowe przedstawienie „Cosi fan tutte” Mozarta. W 2014 na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej – we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina – objął kierownictwo artystyczne nowej inscenizacji „Don Giovanniego” Mozarta, a w 2017 roku na scenie kameralnej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie dyrygował „Eugeniuszem Onieginem” Czajkowskiego (współpraca z UMFC). Od 2016 roku artysta współpracuje z Teatrem Wielkim w Łodzi, dyrygując własną operą „Człowiek z Manufaktury” oraz spektaklami „Baron Cygański” Straussa i „Turandot” Pucciniego. Od 2017 roku jest kierownikiem artystycznym Chopin University Chamber Orchestra, z którą występował już wielokrotnie w kraju i za granicą, m.in. podczas miesięcznego tournée w Chinach w lipcu 2019 roku. Aktualnie pracuje na stanowisku adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i zasiada w senacie tej uczelni.

Rafał Janiak, fot. Anita Wąsik-Płocińska

Twórczość kompozytorska Rafała Janiaka obejmuje kilkadziesiąt utworów napisanych na różnorodną obsadę wykonawczą – od solowej, przez kameralną, symfoniczną, po wokalno-instrumentalną i z użyciem mediów elektronicznych. Jego utwory prezentowane były zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w Filharmonii Narodowej i Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie oraz Konserwatorium im. M. Rimskiego-Korsakowa w Petersburgu, a także podczas prestiżowych festiwali muzycznych: Festiwalu Prawykonań (NOSPR w Katowicach), „Musica Polonica Nova” (Wrocław), Legnickiego Conversatorium Organowego, „Gwiazdy Promują” (Jelenia Góra), „Gaude Mater” (Częstochowa), “Laboratorium Muzyki Współczesnej” (Białystok), WDR – Musikfest (Münster, Niemcy). Wykonywały je takie zespoły, jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Symfoniczna UMFC, Filharmonia Dolnośląska, Filharmonia Podkarpacka, Filharmonia Sudecka, Polski Chór Kameralny oraz Chór Filharmonii i Opery Podlaskiej.

Rafał Janiak, fot. Anita Wąsik-Płocińska

Oficjalna strona artysty.