Rubiś_Natalia

Sopranistka Natalia Rubiś o Chicago, górach i operze

Natallia Rubiś w rozmowie z Krzysztofem Korwinem-Piotrowskim – Orfeo.TV

Zapraszamy Państwa na rozmowę Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego z sopranistką Natalią Rubiś, która przez 2 lata kształciła się u prof. Doris Yarick-Cross w prestiżowym Programie Operowym w Yale University w USA. Wcześniej ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu u prof. Bogdana Makala i studiowała na Hochschule für Musik w Dreźnie u prof. Hendrikje Wangemann.

Jeszcze podczas studiów zadebiutowała na Händel-Festspiele w Halle jako Calisto w “Giove in Argo”. W 2014 r. wystąpiła jako Romilda w operze “Xerxes” w Staatsschauspiel w Dreźnie.

Jest laureatką konkursów w Rzymie, Mediolanie, Wrocławiu, Wilnie i Kijowie. Podczas studiów otrzymała stypendia Prezydenta Miasta Wrocławia oraz Rady Miasta Wrocławia.

W lutym 2016 r. zadebiutowała w Stanach Zjednoczonych na deskach Schubert Theater jako Helena w “The Midsummer Night’s Dream” Brittena, pod dyrekcją Rune Bergmanna, w reżyserii Claudii Solti. 11 listopada 2018 roku wystąpiła w Chicago z okazji 100-lecia niepodległości Polski w koncercie oratoryjnym “Missa pro pace” Wojciecha Kilara z Filharmonią Chicagowską pod batutą Marka Mosia.

Uczestniczyła w cyklu koncertów z Oratorium „Saul” Händla z Czech Ensemble Baroque, inscenizacji Halki w Operze Wrocławskiej (gdzie śpiewała tytułową partię) i wystąpiła w roli w Marceliny w Fideliu podczas Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

W sezonie 2015/16 dwukrotnie wcieliła się w partię Sivene w operze “Le Cinesi” Glucka w historycznym Goethe Theater w Bad Lauchstädt z zespołem L’Arte del Mondo pod dyr.Wernera Ehrhardta oraz na Dolnośląskim Festiwalu Muzycznym z Wroclaw Baroque Ensamble pod batutą Marcina Sompolińskiego. Wystąpiła również z recitalem solowym z renomowanym czeskim zespołem barokowym Collegium 1704 i Vaclavem Luksem na Letnim Festiwalu w Kuksie. Z tą orkiestrą wystąpiła na koncertach noworocznych w Pradze i w Dreźnie.Wraz z pianistką Eun-Hye Kang tworzy Lied-Duo, koncertujące pod artystycznym kierownictwem Olafa Bära w Dreźnie, Salzburgu oraz we Wrocławiu z muzyką polską oraz Richarda Straussa. Natalia Rubiś uczestniczyła w polskiej prapremierze utworu “Tempo e tempi” Elliotta Cartera na sopran i zespół instrumentów na Festiwalu Nostalgia 2014 z orkiestrą kameralną L’Autunno pod dyrekcją Adama Banaszaka.

Dotychczas współpracowała z takimi dyrygentami jak: Fabio Bonizzoni, Jan Tomasz Adamus, Jan Ślęk, Janusz Rogala, Jarosław Thiel, Marek Czekała, Gioele Mugliado, Tadeusz Zathey.

Jest Muzyczną Ambasadorką Międzynarodowego Projektu Pokoju “Wieczna Miłość” pod patronatem UNESCO, gdzie współpracuje z Wojciechem Siudmakiem i Francisem Lai.

Natalia Rubiś jest reprezentowana przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.