Plakat Jubileusz poziomeTWŁ

Gala jubileuszowa Teatru Wielkiego w Łodzi

13.01.2022, Krzysztof Korwin-Piotrowski

Patronat Fundacji ORFEO im Bogusława Kaczyńskiego

W weekend 22 i 23 stycznia 2022 roku o godzinie 17.00 można będzie wziąć udział we wspaniale zapowiadającej się Gali Jubileuszowej w związku z obchodami 55-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi, którego dyrektorem jest od lipca 2019 roku Dariusz Stachura. Dzięki jego staraniom i marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera ta znakomita instytucja artystyczna jest od 2 lat współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

od lewej: marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, wicepremier – minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi Dariusz Stachura, uroczystość podpisania umowy o współprowadzeniu TWŁ 28 lutego 2020 r.

Podczas Gali Jubileuszowej zostaną zaprezentowane fragmenty oper Halka i Straszny dwór Stanisława Moniuszki, Kniazia Igora Aleksandra Borodina i Carmen Georges’a Bizeta. Te dzieła były wystawione na otwarcie Teatru w 1967 roku. Dyrygować będą wybitni artyści: Tadeusz Kozłowski, Wojciech Michniewski, Andrzej Knap i Adam Banaszak, nowy zastępca dyrektora do spraw artystycznych TWŁ. Wystąpią soliści, chór, balet i orkiestra.

Opera w Łodzi zainaugurowała działalność 19 stycznia 1957 roku premierą Halki Stanisława Moniuszki. Od tego czasu zrealizowano tam 333 premiery operowe i baletowe, a także 25 edycji Łódzkich Spotkań Baletowych.

Z okazji jubileuszu otwarte zostanie otwarta wystawa „Mój teatr” Chwalisława Zielińskiego, fotografa dokumentującego przez ponad 30 lat premiery, spektakle repertuarowe, koncerty i Łódzkie Spotkania Baletowe.

Druga ekspozycja „Ryszard Kaja – scenograf teatru największego” zaprezentuje między innymi projekty kostiumów, dekoracji i plakatów.

zapraszamy na 2 koncerty 22 i 23 stycznia

W Gali Jubileuszowej wystąpią:

Monika Cichocka
Bernadetta Grabias
Patrycja Krzeszowska
Agnieszka Makówka
Olga Maroszek
Hanna Okońska
Anna Wierzbicka
Joanna Woś
Dorota Wójcik

Arkadiusz Anyszka
Arkadiusz Jakus
Andrzej Kostrzewski
Zenon Kowalski
Dawid Kwieciński
Łukasz Motkowicz
Rafał Pikała
Paweł Skałuba
Dominik Sutowicz
Robert Ulatowski

Chór, Balet, Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi

Prowadzenie wieczoru: Leszek Bonar, Magdalena Libiszewska

Bilety można zarezerwować tutaj.

Tagi: