Orliński-MET1

Orliński w transmisji z Metropolitan Opera

3.12.2021, Krzysztof Korwin-Piotrowski

Polski kontratenor Jakub Józef Orliński – to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich śpiewaków na świecie. 23 listopada zadebiutował na scenie Metropolitan Opera w Nowym Jorku w prapremierze opery współczesnej “Eurydice” (Eurydyka) Matthew Aucoina, a w sobotę 4 grudnia wystąpi w tym samym przedstawieniu transmitowanym do wybranych kin, teatrów i instytucji kultury na całym świecie. W Warszawie można będzie oglądać spektakl w Teatrze STUDIO: o 18.30 w tematykę opery wprowadzi Anna Radziejewska, wybitna śpiewaczka, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Transmisja rozpocznie się tu o 18.55, podobnie jak między innymi w: Kinie Pałacowym Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Kinie Kosmos w Katowicach, Kinie Amok w Gliwicach , Kinie Kijów w Krakowie, Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu i Filharmonii Łódzkiej.

Jakub Józef Orliński został nazwany przez The New York Times „Justinem Timberlakiem opery”. New Yorker porównał go do rzeźby Dawida Michała Anioła. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, programu kształcenia młodych śpiewaków, nazywanego Akademią Operową przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a także ukończył w 2016 roku studia podyplomowe w słynnej Juilliard School w Nowym Jorku, gdzie kształcił się między innymi pod kierunkiem Edith Wiens.

Na scenie MET śpiewał już w 2016 roku w ramach Metropolitan Opera National Council Auditions, wystąpił w finale i wygrał w tym prestiżowym konkursie, więc było pewne, że otrzyma propozycję występu w spektaklu. Jest również laureatem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Marcelli Sembrich-Kochańskiej (2015).

Jego kariera rozwija się znakomicie. W 2019 roku brytyjski magazyn “Gramophone” nadał mu zaszczytny tytuł Młodego Artysty Roku, w ubiegłym roku otrzymał Paszport “Polityki” w kategorii muzyka poważna, a w tym roku został laureatem operowego Oscara czyli International Opera Awards (za rok 2020), za album “Facce d’Amore”.

Libretto do opery „Eurydice” 31-letniego kompozytora Matthew Aucoina napisała Sarah Ruhl, a spektakl wyreżyserowała Mary Zimmerman.

Gram rolę Orpheus’s Double, ale tak naprawdę już pierwszego dnia dostałem pseudonim +Muzyk+. Jestem pierwiastkiem boskości Orfeusza, kiedy myśli o muzyce, kiedy ma wykonać niesamowite zadanie, np. otworzyć wrota Hadesu. Wtedy pojawiam się ja, jego niezwykłość czy, jak ktoś określił, super moc – powiedział Orliński Andrzejowi Dobrowolskiemu z PAP.

Mit o Orfeuszu bardzo często inspirował różnych twórców. To wdzięczny temat: Orfeusz przy pomocy muzyki próbuje wydostać z Hadesu ukochaną żonę Eurydykę. Współczesny kompozytor czyni ją tytułową bohaterką opery. Tę partię śpiewa sopranistka Erin Morley, w Orfeusza wciela się baryton Joshua Hopkins, a w Zdublowanego Orfeusza – Jakub Józef Orliński. Spektaklami dyryguje dyrektor muzyczny MET Yannick Nézet-Séguin.

W ramach MET LIVE IN HD od 2006 roku ponad 25 milionów widzów obejrzało ponad 130 spektakli na widowniach w ponad 70 krajach świata. Ten cykl wymyślił i realizuje Peter Gelb, dyrektor generalny MET. 

Kolejne transmisje z MET to:

01.01.2022 Jules Massenet: Kopciuszek
29.01.2022 Giuseppe Verdi: Rigoletto
12.03.2022 Richard Strauss: Ariadna na Naksos
26.03.2022 Giuseppe Verdi: Don Carlos
07.05.2022 Giacomo Puccini: Turandot
21.05.2022 Gaetano Donizetti: Łucja z Lammermooru
04.06.2022 Brett Dean: Hamlet

Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.