08.03.2021, Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza serdecznie na musical dla dzieci w reżyserii Wiesława Łągiewki O krasnoludkach i sierotce Marysi z muzyką Janusza Stalmierskiego do libretta Henryka Banasiewicza według baśni Marii Konopnickiej. Spektakl na scenie odbędzie się w sobotę, 13 marca, o 17.00.
Baśń Marii Konopnickiej stała się dla całych generacji polskich dzieci podstawową lekturą będącą źródłem wiedzy o świecie i o wartościach, których należy przestrzegać w życiu, aby być szczęśliwym i docenianym przez innych. Pierwsi czytelnicy, jeszcze sprzed wybuchu pierwszej wojny światowej w 1914 roku, pokolenie dwudziestolecia międzywojennego, dwie generacje okresu Polski Ludowej, wreszcie obecne dzieci wychowują się między innymi na dziejach sierotki Marysi. Co więcej, książka stała się na tyle popularna, że doszło do licznych jej adaptacji, z których najszerzej znane były: wersja filmowa z 1961 roku (z udziałem takich aktorów, jak Gustaw Holoubek i Mieczysław Voit) oraz baśń muzyczna z muzyką Ryszarda Sielickiego, wydana w 1973 roku na czarnych płytach. Z historii ubogiej gęsiareczki dzieci uczyły się i uczą, że w życiu liczy się pomoc drugiej osobie, współczucie dla słabszych, a uczciwość zostanie nagrodzona. Teraz jej nową wersję – ale z odwiecznym przesłaniem o zwycięstwie dobra nad złem – obejrzymy z muzyką Janusza Stalmierskiego i librettem Henryka Banasiewicza.
Roztańczony i rozśpiewany spektakl, w którym baśniowy świat przeniesie się daleko poza granice sceny. Opowieść o tym, że dobre uczynki wracają do nas wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Do Kryształowej Groty, lisiej nory i na spotkanie z Królową Tatrą zabiorą młodych widzów roztańczone i rozśpiewane krasnoludki, które pomagają ludziom dobrym i szlachetnym. Pokażą też, że pracowitość i zgodne działanie w grupie pozwalają przenosić góry. Czy krasnoludkom uda się pokonać sprytnego złego Lisa i pomóc sierotce Marysi? Jaki sposób znajdą na leniwego Skrobka?
Kiedy pytamy ludzi, jakie wydarzenie w ich życiu było najważniejsze, naznaczyło dalsze losy, co było swoistym przełomem, bardzo często odpowiadają – narodziny dziecka. I nieważne, czy pytamy o to gwiazdy z pierwszych stron gazet, czy tych, którzy wolą życie z dala od blasku fleszy. Pojawienie się w naszym życiu dziecka wpływa na każdego podobnie. Powoduje, że w tym szalonym biegu na chwilę się zatrzymujemy, szeregujemy rzeczy ważne i najważniejsze, na nowo wyznaczamy drogę, dokonujemy istotnego przewartościowania. Wszystko po to, by zapewnić temu małemu człowiekowi jak najlepszą przyszłość.
Podobnie i Opera na Zamku jako instytucja stara się dbać o swoje dzieci – swoich najmłodszych widzów. Naszą intencją jest, by spektakle dla dzieci odznaczały się nie tylko wysoką jakością artystyczną, ale też mówiły o ważnych wartościach oraz kształciły gust i charakter. Najnowszą propozycją jest musical na podstawie baśni Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. W czasach, kiedy triumfy święcą trójwymiarowe animacje klasyki światowej literatury dla dzieci, my postanowiliśmy sięgnąć po pozycję na wskroś naszą. Naszą polską, ale też naszą szczecińską. Bo muzykę do tego przedstawienia skomponował bardzo mocno związany ze Szczecinem Janusz Stalmierski. Cudze chwalimy, swego nie znamy? Poznajmy! Zapraszam Państwa na chwilę zapomnienia. Z dziecięcą niewinnością i wiarą, że dobro zwycięży, zajrzyjmy razem do lisiej nory! – mówi Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie.
Musical O krasnoludkach i sierotce Marysi to świetna okazja na zapoznanie dzieci ze światem muzycznego teatru. O oprawę muzyczną zadba Małgorzata Bornowska, zaś oko ucieszą tancerze Opery na Zamku w choreografii, którą przygotował Grzegorz Kotek. O scenografię i kostiumy zadbała Agata Tyszko.