26.04.2021, Ewelina Kucharska
W najbliższy czwartek, 29 kwietnia, będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Tańca, który w 1982 roku został ustanowiony przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Chociaż sytuacja w kraju nie pozwala nam na wspólne świętowanie tego wyjątkowego dnia, nie oznacza to, że Dzień Tańca nie będzie w tym roku obchodzony wcale. Wręcz przeciwnie! Aktorzy teatralni, śpiewacy operowi i instrumentaliści zadbali o to, abyśmy w to święto się nie nudzili. A my przedstawiamy najciekawsze propozycje.
Swoją podróż przez wydarzenia organizowane tego dnia przez polskie teatry operowe rozpocznę na południu kraju. 29 kwietnia Opera Wrocławska zaprasza na balet Anna Karenina z muzyką Rodiona Szczedrina. Kompozycja miała swoją premierę w moskiewskim Teatrze Bolszoj w 1972 roku. Wtedy w tytułową rolę wcieliła się wybitna tancerka, a prywatnie żona kompozytora – Maja Plisiecka. Dzieło powstało na kanwie jednej z najbardziej uwielbianych historii miłosnych wszechczasów, czyli powieści psychologicznej Lwa Tołstoja o tym samym tytule. Propozycja wrocławskiego teatru jest jednak skierowana nie tylko do miłośników romansów – z pewnością balet poruszy nawet najtwardsze serca!
Aktualizacja: Z uwagi na obostrzenia Opera Wrocławska przeniosła spektakl na 21 maja, aby wydarzenie mogło odbyć się z udziałem publiczności.
Kolejne miejsce, który warto odwiedzić podczas Międzynarodowego Dnia Tańca to Teatr Wielki w Łodzi. Organizatorzy przygotowali bowiem balet, którego sam tytuł porywa do tańca – Grek Zorba. Łódzka publiczność miała już okazję obejrzeć tę inscenizację w 2020 roku, kiedy tuż przed zamknięciem instytucji kultury odbyła się jej premiera. Muzykę do baletu skomponował Mikis Theodorakis, a choreografię i libretto baletu przygotował Lorca Massine, który twierdzi, że zorba to symbol swobody i wolności, bogactwa wewnętrznego, symbol człowieka, który może być dobry i nie boi się dobrym być. Mała uwaga dla tych, którzy doskonale znają filmową wersję – zakończenie może Was zaskoczyć!
Kolejny przystanek – Warszawa. Polska Opera Królewska przygotowała Noverre en action, balet poświęcony pamięci ojca nowoczesnego baletu. Jean-Georges Noverre, bo o nim mowa, był nie tylko wybitnym tancerzem, ale także reformatorem sztuki tańca, a 29 kwietnia, czyli Międzynarodowy Dzień Tańca, jest datą jego chrztu. Noverre nie pojawił się nigdy w Warszawie, jednak w 1766 roku starał się o posadę baletmistrza w teatrze Stanisława Augusta. Król odrzucił jego propozycję, jednak Polska Opera Królewska zadała sobie pytanie: jak wyglądałaby historia baletu na polskim dworze, gdyby król zatrudnił tancerza? Odpowiedź poznamy już w czwartek. Streaming z Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii rozpocznie się o godzinie 19:00 na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej.
W końcu dotarłam na północ kraju. Na Pomorzu Polski dzień tańca szczególnie świętować będzie Opera Bałtycka. W tym teatrze operowym zobaczymy wyjątkowy, bo jubileuszowy spektakl, w skład którego wchodzą aż trzy dzieła: Judyta Arthura Honeggera, Święto wiosny Igora Strawińskiego i Syn marnotrawny Claude’a Debussy’ego. To propozycja, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Szczegółowe informacje o obchodach 70-lecia istnienia Opery Bałtyckiej znajdują się w artykule Dominiki Olender.
Jako ostatni przystanek podróży wybrałam Szczecin. Opera na Zamku zaprezentuje nam jak tańczą… słonie. Spektakl Ngoma – tańczący słoń, chociaż skierowany do najmłodszych, z pewnością rozbawi też nieco starszych widzów. O miłości do tańca i tym, czym właściwie jest ta sztuka, opowie sam Ngoma. Wszystko to w rytmie muzyki Prokofiewa, Musorgskiego, Saint-Saënsa oraz Roberta Kani.
Anna Karenina, Opera Wrocławska: 29 kwietnia, godz. 19:00
Grek Zorba, Teatr Wielki w Łodzi: 29 kwietnia, godz. 18:30
Noverre en action, Polska Opera Królewska: 29 kwietnia, godz. 19:00
Syn Marnotrawny/Judyta/Święto wiosny, Opera Bałtycka, 29 kwietnia, godz. 19:00
Ngoma – tańczący słoń, Opera na Zamku w Szczecinie: 29 kwietnia, dostęp online do 1 maja