04.06.2021, Dominika Olender
Czerwiec przywitał nas obfitością wydarzeń kulturalnych. Po miesiącach posuchy trudno zdecydować, na który koncert się wybrać. W nurt romantycznych uniesień 6 czerwca 2021 roku o godzinie 20:00 porwie nas Sinfonia Iuventus. Podczas transmisji na kanale YouTube oraz na stronie internetowej orkiestry z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 — „Nowa Miodowa” w Warszawie muzycy wykonają pod kierownictwem Jacka Rogali Tańce symfoniczne op. 64 Edvarda Griega oraz Koncert wiolonczelowy h-moll Antonina Dvořáka, w którym partię solową wykona Marcin Zdunik.
Gdybym wiedział, że wiolonczela jest zdolna do takich rzeczy, sam bym napisał ten koncert! powiedział Johannes Brahms po tym, jak usłyszał koncert wiolonczelowy h-moll Antonina Dvořáka. Istnieją dwie hipotezy dotyczące tego, kto natchnął kompozytora do napisania utworu. Według pierwszej był to Hanus Wihan — największy czeski wiolonczelista tamtych czasów, natomiast według drugiej — Victor Herbert, przyjaciel kompozytora na co dzień grający w Filharmonii Nowojorskiej. Ukończony w 1895 roku koncert zachwyca głębią ekspresji, pięknymi, zapadającymi w pamięć melodiami oraz wspaniałą orkiestracją. Druga część utworu jest hołdem złożonym zmarłej w 1895 roku szwagierce kompozytora — Josefinie Kaunitzovej (z domu Čermakovej), którą twórca darzył nieodwzajemnionym uczuciem. Dvořák zawarł w tym ustępie jedną z jej ulubionych melodii, pochodzącą z napisanych przez niego 4 Pieśni op. 82: Kéž duch můj sám (Zostaw mnie samą).
W XIX wieku szczególnym zainteresowaniem cieszyło się badanie folkloru. W całej Europie uczeni zbierali pieśni, historie, zwyczaje ludu, a następnie publikowali to, co znaleźli. Jednym z takich zbieraczy był Ludvig Mathias Lindeman — prywatnie przyjaciela Edvarda Griega. Jego praca zainspirowała kompozytora do napisania Tańców symfonicznych op. 64 opartych na norweskim folklorze. Początkowo utwór został skomponowany na cztery ręce, ale już 1897 roku Grieg ukończył orkiestrację dzieła.
Za pulpitem dyrygenckim stanie Jacek Rogala — dyrygent, kompozytor, absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której kształcił się pod okiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil oraz Marka Pijarowskiego. Jego talent kompozytorski doceniano na scenach w Polsce i zagranicą. Partię solową wykona oklaskiwany na całym świecie wiolonczelista Marcin Zdunik, wykonujący muzykę od Jana Sebastiana Bacha, po Sofiję Gubajdulinę czy Krzysztofa Pendereckiego.
Darmowa transmisja koncertu odbędzie się 6 czerwca 2021 roku o godzinie 20:00 na kanale YouTube oraz na stronie orkiestry.