4.06.2021, BPOW, KKP
Najzdolniejsi studenci i absolwenci ramię w ramię z doświadczonymi artystami! Opera Wrocławska stworzyła projekt, dzięki któremu młodzi adepci sztuki operowej u progu kariery mają możliwość uczyć się od profesjonalistów oraz występować na scenie z artystami o uznanych, światowych pozycjach.
Projekt Opera Młodych skierowany jest do studentów i absolwentów uczelni artystycznych, którzy wyróżniają się wyjątkowymi zdolnościami muzycznymi. Autorem programu jest Mariusz Kwiecień – znakomity polski baryton z ogromną światową karierą, olbrzymim doświadczeniem i unikalnymi kompetencjami w świecie muzyki, obecnie dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej.
W ramach projektu artyści mają możliwość współpracować z profesjonalnym zespołem.
Postanowiliśmy objąć opieką impresaryjną młodych śpiewaków, muzyków, tancerzy, ale i choreografów, reżyserów, kreatorów audiowizualnych czy realizatorów produkcji. Dając im możliwość debiutów, praktyki i nabierania szlifów w polskich teatrach u boku najlepszych – stwarzamy niepowtarzalny projekt różnorodnych wartościowych praktyk i warsztatów dla młodych obiecujących twórców – mówi Halina Ołdakowska, dyrektor Opery Wrocławskiej.
Zajęcia prowadzone są na wielu płaszczyznach, m.in. udział śpiewaków, chórzystów, młodych muzyków orkiestrowych, scenografów, projektantów kostiumów, asystentów reżysera w samodzielnych rolach w ważnych spektaklach oraz zajęcia indywidualne i zaangażowanie w proces przygotowania spektaklu.
Projekt Opera Młodych będzie realizowany również w ramach premiery Così fan tutte Wolfganga Amadeusa Mozarta.
W przypadku tej produkcji mentorem młodych jest z m.in. reżyserAndré Heller-Lopes, laureat wielu prestiżowych nagród, współpracuje z największymi teatrami operowymi, m.in. Royal Opera House Covent Garden w Londynie. Praca z tak doświadczonym artystą jest dla studentów i absolwentów ogromną szansą na rozwój. A dla nas prawdziwą przyjemnością oglądać, jak rozkwitają. – mówi Mariusz Kwiecień.
Opera Młodych to nie tylko śpiewacy. Co prawda premierowe spektakle Così fan tutte 4 i 5 czerwca poprowadzi Adam Banaszak, jednak dwa ze spektakli popremierowych odbędą się pod batutą dyplomanta Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, który w ten sposób zwieńczy swoją naukę.
Bardzo się cieszymy, że student klasy dyrygentury prof. Marka Pijarowskiego – Oskar Kucharski, w ramach swojego dyplomu, poprowadzi spektakl w naszym teatrze. Opera Wrocławska stwarza możliwość również młodym adeptom sztuki dyrygenckiej na profesjonalne początki, co akurat w przypadku dyrygentów nie jest codziennością. – mówi Bassem Akiki, dyrektor muzyczny Opery Wrocławskiej.
Opera Wrocławska, inaugurując projekt pod koniec ubiegłego roku, od początku pragnie podkreślić, że młodzi artyści są przyszłością nowoczesnego teatru. Było to widoczne choćby podczas streamingów Cyganerii czy Sylwestra z Operą Wrocławską, w których wystąpiły młode talenty polskiej sceny operowej, m.in. Adriana Ferfecka oraz Piotr Buszewski. Cyganeria została wówczas okrzyknięta najlepiej zrealizowanym spektaklem roku.
Premierowe spektakle Cosí fan tutte zaplanowano na 4 i 5 czerwca o godz. 19.00. Bilety dostępne na stronie www.opera.wroclaw.pl. Kolejne przedstawienia odbędą się 6, 10, 11, 12 i 13 czerwca.