W niedzielę 15 marca od godziny 17.00 przez dobę można za darmo obejrzeć w Internecie na platformie streamingowej (www.staatsoperlive.com) znakomity spektakl operowy Złoto Renu Richarda Wagnera, wyprodukowany przez Wiedeńską Staatsoper. Wystarczy tylko w prosty sposób zalogować się na stronie, podając swój adres email.
Dyryguje Adam Fischer.
W obsadzie są między innymi: Tomasz Konieczny (Wotan), Boaz Daniel (Donner), Jason Bridges (Froh), Norbert Ernst (Loge), Michaela Schuster, Anna Larsson, Jochen Schmeckenbecher, Herwig Pecoraro.
Bas-baryton Tomasz Konieczny jest obecnie uznawany za jednego z najlepszych śpiewaków Wagnerowskich na świecie.
“ZŁOTO RENU“. Wstęp do dramatu scenicznego “Pierścień Nibelunga” w jednym akcie i czterech scenach.
Akcja rozgrywa się dawno temu w Germanii.
Scena 1
W świętej rzece Ren kąpią się trzy jego córki – strażniczki złota, ukrytego w głębinach rzeki. Kto wykuje z tego złota pierścień i wyrzeknie się miłości – będzie rządzić światem. Rozmowę dziewcząt podsłuchuje jeden z Nibelungów, karzeł Alberyk, który korzysta z ich chwilowej nieuwagi i kradnie skarb.
Scena 2
Władca bogów, Wotan, rozkazał olbrzymom Fafnerowi i Fasoltowi wybudować siedzibę dla niego – Walhallę. Jako nagrodę obiecał im Freję, boginię radości i młodości. Ponieważ nie dotrzymał obietnicy, olbrzymi porwali Freję i w zamian za nią zażądali złota Renu. Wotan, razem z bogiem ognia – Logiem, wyruszają więc po złoto do jaskini Nibelheim.
Scena 3
Podwładni Alberyka wykonali pierścień i hełm ze złota Renu, pozwalający na przybieranie dowolnej postaci. Wotan i Loge namawiają Alberyka, aby zamienił się w smoka, a potem w ropuchę. Następnie obezwładniają go i wymuszają oddanie złota. Alberyk rzuca przekleństwo na każdego, kto będzie nosił ten pierścień.
Scena 4
Wotan, pomimo ostrzeżeń matki bogów – Erdy, oddaje olbrzymom złoto w zamian za Freję, po czym spełnia się przekleństwo Alberyka. W czasie kłótni o podział skarbów, Fafner zabija Fasolta. Gdy bogowie przechodzą przez most z tęczy, kierując się w stronę Walhalli, córki Renu opłakują utratę złota.
(Streszczenie libretta według “Przewodnika operowego” Józefa Kańskiego)