8.09.2020, Magdalena Jagiełło-Kmieciak
W sobotę 12 września Opera na Zamku w Szczecinie inauguruje nowy sezon artystyczny 2020/2021. Wracamy do gry!
Spektaklem, który wznowi działalność Opery na Zamku w siedzibie teatru, będzie balet „Dzieci z dworca ZOO” w choreografii i inscenizacji Roberta Glumbka. Przedstawienie zdobyło Bursztynowy Pierścień 2018 dla najlepszego spektaklu sezonu, a Robert Glumbek otrzymał XIII Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury dla najlepszego choreografa w Polsce w 2018 roku.
Opera na Zamku sprzedaje bilety do końca roku. Kolejne spektakle to: „Zemsta nietoperza” J. Straussa, „Carmen” G. Bizeta, „Crazy for You” G i I. Gershwinów, „Proces” Ph. Glassa, „Romeo i Julia” Ch. Gounoda, „Cosi fan tutte” W.A. Mozarta, „Madama Butterfly” G. Pucciniego, „Wieczór baletów polskich” R. Palestra i S. Moniuszki, „Dokręcanie śruby” B. Brittena i balet „Dziadek do orzechów” P. Czajkowskiego.
W tym sezonie Opera na Zamku planuje dwie premiery. 16 stycznia 2021 roku na scenie pojawi się musical A.J Lernera i F. Loewego „My Fair Lady”, a 24 kwietnia 2021 roku – spektakl baletowy L.A. Minkusa „Don Kichot”.
Opis „Dzieci z dworca ZOO”:
Spektakl oparty jest na wspomnieniach młodziutkiej narkomanki w książce „My, dzieci z dworca ZOO”. Autorami tekstu są Kai Hermann i Horst Rieck, dziennikarze niemieckiego „Sterna”. Po raz pierwszy książkę wydano w 1978 roku w Niemczech. Szybko stała się światowym bestsellerem.
Historia dzieje się w Berlinie, jednak miejsce dla szczecińskich realizatorów ma nieco mniejsze znaczenie. Najważniejsze są tu emocje, dojmujące, często bolesne, uniwersalne. Inscenizacja, kostiumy – jak oczywiście i problem narkomanii nastolatków, którzy szukają w szarym życiu kolorów – pokazana jest w ponadczasowy sposób. Izolacja, ucieczka od rzeczywistości, staczanie się na dno młodych ludzi Robert Glumbek postanowił przedstawić jako życie w symbolicznych podziemiach. W podziemiach tych zagubione dzieci zdobywają narkotyki, umierają z przedawkowania, walczą ze sobą, decydują się na odwyk, cierpią, ale i marzą, by przestać brać, marzą o dobrej, zwykłej przyszłości. Wspaniała gra tancerzy, silne emocje, wyrażane przez doskonale zaprojektowany choreograficznie ruch ich ciał – i w ekstazie po zażyciu heroiny, i w bólu, gdy jej brakuje – nie pozwalają nam przejść obok tego spektaklu obojętnie. Bo narkomania była, jest i będzie. I trzeba z nią walczyć. To spektakl dla młodych, starszych i najstarszych. Spektakl-alert, który nakazuje zastanowić się, czy na pewno warto spróbować choć „tylko” raz sztucznie unieść się w niebo złudnego szczęścia. Spektakl nakazujący dorosłym bliżej, dokładniej przyglądać się swoim dzieciom i ich problemom. Żeby nie uciekły w to „niebo” na zawsze…
Jak mówi o swoim przedstawieniu Robert Glumbek;
Widz musi być postawiony przed problemem. O narkomanii powinno się mówić cały czas. Bo my, ludzie, wciąż powtarzamy swoje błędy. Trzeba mówić dzieciom, jakie są konsekwencje, bo wiedzą tylko, że gdy są na haju, jest super. Musimy im mówić, co potem może się dziać z człowiekiem, dokąd ta droga prowadzi. Chciałem pokazać dzieci zmieniające się w czasie i to, jak z życia pełnego wigoru przechodzą w pustkę, beznadziejność, zmieniają się nawet wizualnie. Tu wszystko powiązane jest nićmi. I sytuacja rodzinna, i polityczna. A dzięki narkotykom najszybciej wszystko, co złe, się zapomina. Momentalnie.
Dramaturgię spektaklu dopełnia niezapomniana muzyka Davida Bowiego, którą uwielbiała bohaterka książki i spektaklu, a także alternatywne kompozycje islandzkiego twórcy Valgeira Sigurðssona oraz eksperymentalne utwory z „The Chopin Project” Ólafura Arnaldsa i Alice Sary Ott.
Terminy:
2020-09-12 19:00
2020-09-13 18:00
- Miejsce: Sala główna Opery na Zamku
- Czas trwania: ok. 2 godz. (w tym jedna przerwa)
Ceny biletów: 35-80 zł
Realizacja:
Choreografia i inscenizacja – Robert Glumbek, scenografia – Wacław Ostrowski, kostiumy – Tijana Jovanović, reżyseria świateł – Dawid Karolak
Obsada:
Christiane – Emma McBeth
Detlef– Paweł Wdówka
Fatum– Jeppe Jakobsen
Matka – Aleksandra Głogowska
Ojciec – Vasyl Kropyvnyi
Siostra Christiane – Stéphanie Nabet
Babsi– Nayu Hata
Stella – Aleksandra Januszak
Bernet – Patryk Kowalski
Axel – Piotr Nowak
Policjanci– Yu Yamani, Pedro Rizzi
Szczegóły dotyczące spektakli w repertuarze Opery na Zamku są dostępne TUTAJ.
Widzów prosimy o: zabranie podpisanego oświadczenia o stanie zdrowia dostępnego na stronie internetowej Opery na Zamku (http://www.opera.szczecin.pl/bilety/regulamin/oswiadczenie-o-stanie-zdrowia), zabranie ze sobą maseczki i noszenie jej po wejściu do budynku teatru, dezynfekowanie rąk po wejściu do budynku, zachowanie bezpiecznych odstępów między sobą. Szatnia jest nieczynna. Prosimy o zabranie okrycia wierzchniego na widownię.
Regulamin sprzedaży biletów i uczestnictwa w wydarzeniach Opery na Zamku można przeczytać TUTAJ.
Fot. P. Gamdzyk©Opera na Zamku