Dzieło Pucciniego online

Opera i Filharmonia Podlaska udostępniła 20 kwietnia o 19.00 na kanale YouTube „Cyganerię” Giacomo Pucciniego w reżyserii Marii Sartovej, jedną z najczęściej granych oper na świecie, zaliczaną do ścisłego kanonu, budzącą od początku potężne emocje.

Fabuła „Cyganerii” została przedstawiona w postaci czterech obrazów, będących zarazem samodzielnymi kompozycyjnie scenami o wyraźnym środku ciężkości. Wzruszająca Mimì i romantyczny Rodolfo oraz nieprzewidywalna Musetta i porywczy Marcello to dwie pary, których losy stanowią dwie osie kompozycyjne. Główny watek fabularny – historia miłości ubogiej, cierpiącej na gruźlicę hafciarki Mimì i poety Rudolfa – rozgrywają się na scenie Paryża pierwszej połowy XIX wieku. Libretto opery napisane na podstawie „Scen z życia cyganerii” Henri Murgera doskonale oddaje tło polityczne porewolucyjnej Francji oraz nastroje niezadowolenia panujące wśród najuboższych warstw społecznych, gdzie młodzi artyści żyją na granicy ubóstwa.

„Cyganeria” oglądana po raz pierwszy jest historią niewinnej miłości i smutku po utracie ukochanej osoby i młodości, w kolejnych odsłonach odkrywa głębokie emocjonalne sensy ukryte w symbolicznych gestach scenicznych. Sam Puccini, gdy zagrał przejmujące akordy śmierci głównej bohaterki, był tak głęboko poruszony, jakby stracił najbliższą mu istotę. Na tym właśnie polega ponadczasowa siła przekazu „Cyganerii” – niezależnie od wieku i doświadczeń – identyfikuje słuchacza z postaciami dramatu.

W realizacji Opery i Filharmonii Podlaskiej akcja „Cyganerii” w reż. Marii Sartovej została przeniesiona w lata 30. XX wieku. Jest to okres największego rozkwitu sztuki współczesnej. Paryż staje się mekką dla malarzy, szukających artystycznego spełnienia i możliwości uprawiania sztuki wolnej od wszelkich kanonów.

Premiera spektaklu odbyła się w 2017 roku.

Premierowa obsada: Rodolfo – Andrzej Lampert, Mimì – Iwona Sobotka, Marcello – Szymon Komasa, Musetta – Ewa Vesin, Colline – Wojtek Gierlach, Schaunard – Patryk Rymanowski, Parpignol – Paweł Cichoński, Alcindoro – Piotr Nowacki, Benoît – Grzegorz Szostak, Celnik – Dominik Kujawa, Sierżant – Bartłomiej Łochnicki.

Kierownictwo muzyczne: Paweł Kotla
Reżyseria: Maria Sartova
Współpraca muzyczna / II Dyrygent: Grzegorz Berniak
Scenografia: Mariusz Napierała
Kostiumy: Agata Uchman
Choreografia: Jarosław Staniek
Reżyseria świateł: Maciej Igielski
Kierownik Chóru: Violetta Bielecka
Kierownik Chóru Dziecięcego: Ewa Barbara Rafałko
Pianista-Korepetytor / Opieka wokalna: Tetyana Dranchuk
Producent: Damian Tanajewski oraz Opera i Filharmonia Podlaska

Przekład polski libretta: Maria Sartova
Autor plakatu: Tomasz Bogusławski