KASIA MOŚ I… KARIN STANEK

27.08.2021, BECEK, KKP

W piątek 27 sierpnia o 19.00 w Bytomskim Centrum Kultury Kasia Moś zaprezentuje premierowo nowe aranżacje utworów Karin Stanek, przygotowane specjalnie na ten wieczór przez Mateusza Mosia i Mateusza Kołakowskiego. Dla przypomnienia, to ten duet jest odpowiedzialny za muzykę i aranżacje płyty MONIUSZKO200 Kasi Moś & Aukso, która premierę miała w maju tego roku.

„Malowana lala” czy “Chłopiec z gitarą” w nowoczesnych aranżacjach zaskoczą Publiczność na  koncercie w sali ToTu Bytomskiego Centrum Kultury, w ramach cyklu “Muzyczne witraże Bytomia”. Natomiast we wrześniu Kasia Moś wystąpi między innymi na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i na III Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej w gali polskiej piosenki “Od Opola do Sopotu”, w koprodukcji Fundacji ORFEO i Teatru Muzycznego w Lublinie.

KASIA MOŚ
Ukończyła szkołę muzyczną im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, w klasie wiolonczeli i fortepianu oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Współpracowała z orkiestrą Aukso przy nagraniu płyty Pawła Mykietyna „Pasja wg. Świętego Marka”. Zaśpiewała partię Kordelii w światowej prapremierze musicalu „Król Lear” Pawła Mykietyna, która miała miejsce na Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie. Nagrała wokalizę Wojciecha Kilara do filmu Krzysztofa Zanussiego „Obce ciało”. Brała udział w takich festiwalach jak: Spring Break, Top Trendy, Woodstock, czy Festiwal w Opolu. W 2015 roku wydała swój debiutancki album „Inspination”. Wokalistka ma również na koncie muzyczne przygody telewizyjne – była finalistką III edycji programu „Must be the Music” oraz wzięła udział w 8. edycji show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. W 2017 roku reprezentowała Polskę na 62. Konkursie Piosenki Eurowizji.

W 2018 roku nakładem wydawnictwa Agora ukazał się album „Retro” Jerzego Maksymiuka i Janusza Olejniczaka, na którym Kasia gościnnie zaśpiewała kilka utworów. 21.05.2021 odbyła się premiera płyty z orkiestrą AUKSO  “MONIUSZKO200”.  Album składa się z CD + DVD w wersji koncertowej z sali NOSPR w Katowicach. Są to nowe interpretacje utworów Stanisława Moniuszki we współczesnych aranżacjach m.in. “Prząśniczka”, która obecnie ma ponad 2 mln wyświetleń na kanale YouTube. Obecnie Artystka pracuje nad swoim kolejnym albumem.

Karin Stanek
Była muzycznym samoukiem, a swoją karierę zaczynała w amatorskich zespołach z Górnego Śląska. W latach 60. XX wieku wygrała konkurs, dzięki któremu została wokalistką popularnego zespołu Czerwono-Czarni. Stała się w tych latach jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek, lansując takie przeboje jak: „Jedziemy autostopem”, „Malowana lala”, „Chłopiec z gitarą”, „Jimmy Joe” czy „Wala twist”.

Była ceniona za energię i wyrazistość sceniczną, nazywano ją jednym z symboli bigbitu. W latach 70. wyemigrowała z Polski do Niemiec, gdzie wydawała nagrania niemiecko i anglojęzyczne. W latach 90, wznowiła występy w Polsce, jednak już do końca życia mieszkała w Niemczech, gdzie zmarła w 2011 roku wskutek komplikacji chorobowych.

Mateusz Kołakowski
Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu klasycznego. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w szkole muzycznej w Bytomiu. Jest zdobywcą wielu nagród m.in. zdobył 3 nagrodę w Międzynarodowym Konkursie “Chopin dla najmłodszych” w Antoninie(1996), ponownie 3-cie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. I.J.Paderewskiego, Kartuzy 1997 oraz wyróżnienie na XXX międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Usti/Czechy (1997). Wykonał koncerty fortepianowe Beethovena i Mendelssohna z Polską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną w Erkelenz, Niemcy. Od 12 roku życia, regularnie każdego roku odbywa tournee po Stanach Zjednoczonych, grając w takich miejscach jak : “The Jazz Bakery” (Los Angeles), “The Knitting Factory” (N.Y.C), “Andy’s” (Chicago),”The 7th Annual Vail Jazz Festival” (Colorado), Polski Konsulat w Nowym Jorku. W roku 2000 nagrał w USA płytę CD z Bradem Terry (“Triology”). Mając 16 lat wziął udział w warsztatach jazzowych w Berklee College of Music w Bostonie, gdzie otrzymał stypendium na 4-letnie studia w tej renomowanej uczelni. W 2002 roku otrzymał „Jazzowego Fryderyka” od Ministra Kultury, a tego samego roku zdobył nagrodę dla “The Most Promising Performer” spośród 100 pianistów, na 3-cim Jazzowym Konkursie Pianistycznym im. M.Solala w Paryżu. Dwukrotnie brał udział w festiwalu jazzowym w Montreux, Szwajcaria. W 2002 roku został laureatem Konkursu Pianistycznego a rok później już jako”House Pianist”, razem z Braćmi Oleś, dał 14 koncertów w Montreux Jazz Club. W październiku 2003 roku, wystąpił na 8 Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Pradze, a materiał z tego recitalu został wydany przez “Jazz Forum” (“14th Spring”). W 2006 Kołakowski wydał kolejną solową płytę „Ad Libitum 1st Warsaw Jazz Concert”. Jest to zapis z solowego koncertu w Studio im. W.Lutosławskiego w Warszawie w ramach festiwalu „Ad Libitum”, gdzie gościnnie wystąpił saksofonista Peter van Bergen. Kontynuując program fortepianu klasycznego zagrał „Kwartet na Koniec Czasu” O.Messiaena na festiwalu na Wigrach oraz II Koncert Fortepianowy S.Prokofiev’a. 9 września 2008 roku w nowojorskim klubie „Jazz Standard” Mateusz wystąpił z legendą saksofonu Davidem Liebmanem, a rok później odbył w duo trasę koncertową promującą płytę „Live at Jazz Standard” wydaną z tego właśnie koncertu. Płyta ta otrzymała nagrodę „Gwarancja Kultury 2009” przyznawaną przez TVP Kultura. Koncertował też na Kubie, w Indiach, Kenii, Chile oraz w Europie. Odpowiedzialny za muzykę i aranżacje płyty MONIUSZK200 Kasi Moś & Aukso, która premierę miała w maju 2021 roku.

Mateusz Moś
Urodzony w Rudzie Śląskiej. Ukończył Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Bytomiu następnie Akademię Muzyczną im.K.Szymanowskiego w Katowicach w 2009 r. Prowadzony przez Adt.A.Mokrusa i adt.P.Pławnera. Otrzymał pełne stypendium w C.A Fullerton of music U.S.A. 2004 r. W 2007 roku zajął I miejsce na konkursie uczelnianym. Koncertmistrz Akademickiej Orkiestry Symfonicznej w latach 2007/2008. Prowadził liczne projekty kameralne na Polskich festiwalach (Kwartet O.Meassiena “Na koniec czasu” Katowice 2008 r, Wigry 2009 r. Brał udział w takich festiwalach jak: Chopin i jego Europa, Warszawska Jesień, Festiwal Gorczyckiego, Festiwal nad Wigrami,Śląska Jesień Gitarowa,Heineken Festival. Nagrał ścieżki dźwiękowe do wielu filmów Polskich i Zagranicznych (“Wszystkie Kobiety Mateusza”). Współpracował z takimi artystami jak: Piotr Anderszewski, Leszek Możdżer, T.Stańko, Xavier de Maistre, A.Kurzak, Maria Joao Pires oraz dyrygentami: J.Kasprzyk., G.Chmura, M.Klauza,K rzysztof Penderecki, Marek Moś. W roku 2015 wydał 2 płyty “Warszawski Lutosławski” oraz z siostrą Kasia Moś płytę”Inspination”, na której znalazły się jego kompozycje. Od 2013 roku kompozytor oraz producent muzyczny. W 2017 roku wraz z Kasią Moś reprezentował Polskę na konkursie Eurowizji. Na co dzień gra na skrzypcach w Orkiestrze Kameralnej Miasta Tychy AUKSO. Odpowiedzialny za muzykę i aranżacje płyty MONIUSZK200 Kasi Moś & Aukso, która premierę miała w maju 2021 roku.

Ostatnie bilety można kupić TUTAJ.