Miłość do życia i czwórka śpiewaków

19.06.2021, Dominika Olender

Dom spokojnej starości i czwórka byłych śpiewaków operowych. Tak najkrócej można streścić dramat autorstwa Ronalda Harwooda z 1999 roku Kwartet. Inscenizację utworu będzie można obejrzeć dzięki Warszawskiej Operze Kameralnej w Basenie Artystycznym WOK już 20 czerwca 2021 roku o godzinie 18:00. Kolejne spektakle odbędą się 22, 23 oraz 24 czerwca 2021 roku o godzinie 19:00. Na scenie zobaczymy plejadę gwiazd: Alicję Węgorzewską, Olgę Bończyk, Macieja Miecznikowskiego oraz Ryszarda Minkiewicza.

Kwartet, fot. materiały promocyjne Warszawskiej Opery Kameralnej

To opowieść o przetrwaniu. O przetrwaniu z godnością mówił autor sztuki Ronald Harwood. Akcja toczy się w luksusowym domu spokojnej starości Beecham House, gdzie co roku pensjonariusze uświetniają rocznicę urodzin Giuseppe Verdiego koncertem. Tym razem odbywa się on w szczególnym czasie. Instytucji grozi likwidacja z powodów finansowych. Śpiewacy nie chcą, by do tego doszło, więc postanawiają pomóc uratować swój dom. 

Kwartet, fot. materiały promocyjne Warszawskiej Opery Kameralnej

Bohaterami sztuki jest czwórka emerytowanych śpiewaków, niegdyś gwiazd sceny operowej. Początkowo poznajemy trójkę z nich: Cecily Robson, Reginalda Pageta, Wilfreda Bonda. Ostatnia dołącza do nich ekscentryczna diwa operowa Jean Horton. Jej trudny charakter, jak i fakt, że niegdyś była żoną jednego z pensjonariuszy, powodują dodatkowe problemy. Spektakl pełen jest humoru, miłości do życia, ale również obecne są w nim nuty refleksji nad przemijaniem. W 2012 roku Dustin Hoffman zainspirowany sztuką Harwooda wybrał ją na swój reżyserski debiut. Adaptacją scenariusza zajął się sam autor.

Kwartet, fot. materiały promocyjne Warszawskiej Opery Kameralnej

Tytuł dzieła wskazuje nam nie tylko na ilość bohaterów obecnych na scenie. Jego źródło znajduje się w operze Rigoletto Giuseppe Verdiego, a dokładnie w kwartecie Bella figlia dell’ amore wykonywanym przez sopran, mezzosopran, tenor i bas. To właśnie ten utwór emerytowani śpiewacy postanawiają wykonać podczas specjalnego koncertu.

Giuseppe Verdi, Rigoletto: Bella figlia dell’ amore, wykonanie: Joan Sutherland (soprano), Luciano Pavarotti (tenor), Leo Nucci (baritone), Isola Jones (mezzosoprano)

Ronald Harwood to brytyjski dramaturg, powieściopisarz i scenarzysta filmowy pochodzenia żydowskiego. Urodził się w Kapsztadzie. W wieku 17 lat przeprowadził się do Londynu, gdzie zmienił nazwisko z Horowitz na Harwood. Przybył do Wielkiej Brytanii by spełnić marzenie o zostaniu aktorem. Studiował w Royal Academy of Dramatic Arts, a później pracował Shakespeare Company. Doświadczenie ze swojej pracy, relacje w niej nawiązane oraz obserwacje wykorzystywał później w swej twórczości. Szczególne miejsce w jego dziełach zajmuje fascynacja teatrem, artystami, rzemieślnikami. W 2003 roku zdobył Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany do filmu Pianista Romana Polańskiego.

Kwartet, fot. materiały promocyjne Warszawskiej Opery Kameralnej

Bilety na spektakl do nabycia na stronie internetowej Warszawskiej Opery Kameralnej.

Kwartet, fot. materiały promocyjne Warszawskiej Opery Kameralnej