01.10.2020, Ewelina Kucharska
Od 1 do 19 października odbędzie się w Warszawie cykl koncertów pod nazwą “Mistrzowskie recitale” z utworami Chopina, a także Händla, Mozarta, Liszta, Schumanna czy Berga. Muzyki w znakomitym wykonaniu można będzie posłuchać w Filharmonii Narodowej, a także w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego, w Salach Redutowych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i w Bazylice Św. Krzyża. Dziś, w Międzynarodowym Dniu Muzyki zapraszamy na recital Seong-Jin Cho – zwycięzcy XVII edycji Konkursu Chopinowskiego.
Melomani z całego świata wiedzą, że od 1970 roku, co 5 lat, to właśnie październik jest miesiącem, w którym najważniejszym miejscem na muzycznej mapie świata jest Filharmonia Narodowa w Warszawie. To w niej odbywa się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych na świecie. W maju media obiegła informacja, że XVIII edycja Konkursu Chopinowskiego została przełożona na 2021 rok. Dyrekcja Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom publiczności i zorganizowała recitale fortepianowe.
Choć wydarzenie nazwano „Mistrzowskimi recitalami”, w programie odnaleźć można także koncert poetycko-muzyczny z okazji 171. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina i w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II (17 października) oraz koncerty kameralne (19 października). Co więcej, artyści zaprezentują utwory nie tylko Fryderyka Chopina i jego generacji (Ferenc Liszt, Robert Schumann), ale także barokowe (Georg Friedrich Händel), klasyczne (Wolfgang Amadeusz Mozart) czy XX-wieczne (Alban Berg).
Z pierwszym z recitali, który odbędzie się już dziś, 1 października o 19:30 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej, wystąpi Seong-Jin Cho – zwycięzca XVII edycji Konkursu Chopinowskiego. Nagrania z jego występu wydały Deutsche Grammophon i NIFC, osiągając przy tym rekordową sprzedaż. Wykonawca zaprezentuje pierwszy utwór Albana Berga, czyli sonatę fortepianową, sonatę h-moll Liszta oraz dwa scherza Chopina (h‑moll i b-moll), określane przez muzykologów gatunkiem demonicznym. Dla równowagi, usłyszeć będzie można Humoresque Roberta Schumanna.
Ciekawymi pozycjami w programie są także recital Gabrieli Montero (12 października) oraz koncert poetycko-muzyczny, w którym wystąpią Szymon Nehring i Jan Englert (17 października). Montero zaprezentuje oprócz utworów Chopina, Schumanna i Szostakowicza dwie kompozycje autorskie (Improwizacje na temat scen z jej dzieciństwa oraz Improwizacje), zaś Nehring i Englert przedstawią utwory Cypriana Kamila Norwida przeplatane kompozycjami Fryderyka Chopina.
Na koncercie kameralnym, który odbędzie się 19 października, wystąpią: zwycięzca XII Konkursu Chopinowskiego, Kevin Kenner, (fortepian), Apollon Musagète Quartett oraz Sławomir Rozlach (kontrabas). Przedstawią oni jedyne koncerty fortepianowe Chopina (e‑moll i f-moll), które kompozytor stworzył w latach młodzieńczych. W kompozycjach tych, określanych stylem brillant, ważną rolę odgrywają wprowadzone przez Chopina momenty dramatyczne (Larghetto w Koncercie f-moll) oraz idiomy ludowe w finałach (kujawiak w Koncercie f-moll oraz krakowiak w Koncercie e-moll).
Z Mistrzowskimi Recitalami wystąpią m.in.: Julianna Awdiejewa, Nelson Goerner, Marc Laforêt, Kate Liu, Eric Lu.
Zachęcamy do zapoznania się z całym programem na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.