Autor: Ewelina Kucharska
W związku z zawieszeniem działalności instytucji kultury, zachęcamy Państwa do pozostania w domach, jednak niech to nie oznacza całkowitej rezygnacji z obcowania z kulturą. Na długie wieczory serdecznie polecamy korzystanie z zasobów platform udostępniających wydarzenia kulturalne drogą internetową.
Platforma OperaVision oferuje w najbliższych miesiącach spotkania z operą Wolfganga Amadeusza Mozarta – od dzieł wczesnych, które skomponowane zostały, gdy Amadeusz miał zaledwie 16 lat (Sen Scypiona), aż po przedostatnią operę (Łaskawość Tytusa). W planie znajdują się zarówno opery poważne, jak i komiczne, zatem dla każdego znajdzie się coś ciekawego.
Do 25 kwietnia można oglądać Don Giovanniego w wykonaniu włoskich artystów z Teatro dell’Opera di Roma.
11 marca transmitowane było przedstawienie z Fińskiej Opery Narodowej, które tu można obejrzeć.
Którą z wersji tej samej opery wybrać?
Włoska inscenizacja Don Giovanniego spotkała się z różnym odbiorem publiczności. Reżyserska wersja Grahama Vicka określana była w recenzjach jako „szara”. Scenografii Samala Blaka zarzucano ubogość, a postaciom zaniknięcie granic klas społecznych, przez co Don Giovanni i Leporello są prawie nie do odróżnienia. Interpretacja prowokuje, a niektóre sceny nie zostały zrozumiane przez publiczność. Z drugiej strony to wykonanie od strony muzycznej zachwyciło najbardziej wymagających melomanów. Współpraca Jérémiego Rhorera z utalentowanymi śpiewakami i chórem kierowanym przez Roberto Gabbianiego okazała się owocna. Przedstawienie polecamy widzom poszukującym czegoś nowego i innego.
Fińska Opera Narodowa i Balet obiecuje widzowi połączenie nowoczesności ze stylem rokoko. Dla Jussi Nikkilä reżyserowanie opery jest nowym doświadczeniem. W wywiadach zapewnia on jednak, że czynnikiem napędzającym jego interpretację jest muzyka Mozarta, i właśnie do niej stara się dopasować rozwój historii. Dodatkowo w spektaklu udział weźmie ośmiu tancerzy zajmujących się na co dzień tańcem nowoczesnym z elementami akrobatyki. Wszystko w choreografii Ima Iduozee, który współpracował z reżyserem w 2018 roku przy okazji spektaklu Romeo i Julia. Nowoczesna estetyka ma być wyrażona językiem tańca. Według reżysera Don Giovanni emanuje humorem i lekkością w tak wysokim stopniu, że naturalne wydaje się dodanie do tej opery tańca. Moim zdaniem przedstawienie to może się okazać czystą przyjemnością.
Do najciekawszych adaptacji oper Mozarta dostępnych online powrócę w najbliższym czasie.