Od Bacha do współczesności w Sopocie

11.09.2021, Krzysztof Korwin-Piotrowski

PATRONAT PORTALU ORFEO I FUNDACJI ORFEO IM. BOGUSŁAWA KACZYŃSKIEGO W WARSZAWIE

Zapraszamy na relację wideo z koncertu inauguracyjnego XXI Międzynarodowego Festiwalu “Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie, którego dyrektorem artystycznym jest śpiewak (bas) Dariusz S. Wójcik, pełniący również funkcję dyrektora Teatru Otwartego w Gdańsku. Autorem zdjęć i montażu relacji jest Jacek Krajewski.

Inauguracja festiwalu odbyła się w Kościele Garnizonowym pw. Św. Jerzego w Sopocie. Wystąpili w nim mezzosopranistka z Niemiec i dwóch akordeonistów.

Magdalena Cornelius-Kulig

Magdalena Cornelius-Kulig jest absolwentką wydziału wokalnego w klasie śpiewu E. Czermak Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Ukończyła także historię na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Występowała na licznych festiwalach, koncertach i recitalach wokalnych w kraju i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju, Festiwalu Wratislavia Cantans, Schleswig-Holstein Musik Festival. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, m.in. III miejsca w Tiit Kuusik International Lied Competition w Estonii (2011). Posiada w swoim repertuarze wiele partii operowych, operetkowych i oratoryjno-kantatowych. Magdalena Kulig pełni funkcję dyrektora generalnego Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego.

Maciej Zimka

Akordeonista Maciej Zimka ukończył w 2013 roku z wyróżnieniem krakowską Akademię Muzyczną w klasie akordeonu dra  Janusza Patera, a w 2016 roku obronił doktorat na tej uczelni. Artysta jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów instrumentalnych, m.in.: I nagrody w 1. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie, I nagrody w  47. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (kategoria kameralna) czy  Nagrody za najlepsze wykonanie kompozycji Andrzeja Krzanowskiego w IV Konkursie Akordeonowym  im. Andrzeja Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach.


Maciej Zimka koncertuje zarówno solo, jak i w zespołach kameralnych grając muzykę klasyczną i współczesną. Artysta wystąpił na wielu festiwalach, m.in.: “Sound 12” in Newcastle upon Tyne (Anglia), „Les Cles du Classique (Francja/Hiszpania)”, Festival Musique et Patrimoine en Vienne et Gartempe (Francja) „Concerts at Lempertz” (Belgia), „Ibla Music Festival (Włochy), „.Share.Music.Leipizg.” (Niemcy), “Prikarpacka Vesna” (Ukraina), „Audio Art Festival”, „MOZG Festival”, „Muzyka Zaklęta w Drewnie”, „Euro Chamber Music Festival”, Dolnośląski Festiwal Muzyczny, „Wawel o zmierzchu” (Polska),  odbył także trasy koncertowe w Stanach Zjednoczonych i Izraelu.

Artysta jest również aktywnie działającym kompozytorem. Tworzy utwory zarówno na akordeon jak i na inne instrumenty i obsady kameralne. Jest laureatem m.in.: Grand Prix w VIII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku (2017). Od 2011 Maciej Zimka jest zaangażowany w działalność organizacji pozarządowej – Fundacji Art Forum, z którą współorganizuje wiele projektów kulturalnych, m.in.: Koncert Prawykonań Utworów Akordeonowych, Krakowski Festiwal Akordeonowy czy Pałacowy Salon Literacko-Muzyczny.

Wybór kompozycji Macieja Zimki:

Szeherezada (mezzosopran, fortepian, 2007)
String Quartet No. 1 (2008)
Sonata na skrzypce i akordeon (2008-2009)
Pieśni nocy (mezzosopran, fortepian, 2010)
Chanson (2 gitary, 2011)
Dry Friction (akordeon, kwartet smyczkowy, 2012)
8 Little Pieces for Piano (2012)
Highland Roll (akordeon, klarnet, skrzypce, kontrabas, 2013)
Toccata (organy, 2013)
De profundis (chór, 2014)
Between paths (akordeon, 2015)
Scrub (trio stroikowe, 2016)
Sonata (fortepian, 2017)
Sonata na akordoen i gitarę  (2018)
Słowik i kruk (mezzosopran, fortepian, 2018)
Koncert na akordeon i smyczki (2018)
Ad Noctum (akordeon, akordeon ćwierćtonowy, klarnet, klarnet basowy, obój, rożek angielski, 2018)

Duży aplauz publiczności wzbudził również akordeonista Albert Woelke – absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka. Pochodzi z Sierakowic, ma 19 lat. Wystąpił w koncercie inauguracyjnym w ramach cyklu „Promocja Młodych”. W 2020 roku wziął udział w I Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym Scandalli w Bielsku-Białej, otrzymując pierwsze miejsce w swojej kategorii. Wcześniej uzyskał III miejsce w III Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Solcu Kujawskim. Występował już nieraz w Gdańsku, między innymi w Ratuszu Staromiejskim, Operze Bałtyckiej oraz Radiu Gdańsk. 

W programie koncertu znalazły się m.in. utwory:
Johann Sebastian Bach – muzyka wokalna i instrumentalna
Peter Cornelius – cykl pieśni „Trauen und Trost”

Robert Schumann – 4 pieśni z cyklu „Frauen Leben und Leben”

Joanna Kreft-Baka, fot. Artur Andrzej, Wikipedia


Aktorka teatralna i filmowa Joanna Kreft-Baka recytowała utwory Josepha Karla von Eichendorffa (1788-1857), niemieckiego poety urodzonego w Łubowicach, a zmarłego w Nysie. Joanna Kreft-Baka jest związana od ponad 30 lat z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, a wcześniej występowała między innymi na scenach Wrocławia, Jeleniej Góry i Gdyni. Występowała w filmach i serialach oraz w Teatrze Telewizji. Jest laureatką Nagrody Prezydenta Gdańska w dziedzinie kultury.

Stanisława Grażyńska

Koncert poprowadziła Stanisława Grażyńska, absolwentka gdańskiej uczelni muzycznej. Przez wiele lat związana była z Radiem Gdańsk, gdzie przygotowywała i prowadziła autorskie programy z dziedziny muzyki klasycznej, a czasem również z kręgu muzyki rozrywkowej. Została uhonorowana nagrodą “Bursztynowego mikrofonu”, przyznawaną wybitnym osobowościom radiowym za szczególne zasługi dla rozwoju publicznej radiofonii na Wybrzeżu.

Współpracowała z prasą gdańska i ogólnopolską, także z gdańską telewizją. Obecnie prowadzi koncerty w rożnych ośrodkach kraju oraz wykłady z dziedziny muzyki w Centrum Aktywności Seniora w Gdyni jak również na Uniwersytecie III Wieku na Uniwersytecie Gdańskim. Z Teatrem Otwartym współpracuje od wielu lat.