Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury – nominacje

29.06.2020, Krzysztof Korwin-Piotrowski

W siedzibie Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury przy ulicy Jagiellońskiej 26 w Warszawie odbyła się w południe 29 czerwca 2020 roku uroczystość ogłoszenia nominacji do Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Wydarzenie poprowadzili: dyrektor MTM Iwona Wujastyk i kierownik artystyczny Jakub Milewski.

Całość była transmitowana online i jest dostępna na kanale YouTube. Uroczystość miała ciekawą dramaturgię. Zachęcamy do obejrzenia (transmisja rozpoczyna się od 46 minuty).

Nagrody w 15 kategoriach zostaną wręczone w poniedziałek 28  września  2020 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Uroczystość odbędzie się po raz czternasty.

Kapituła zdecydowała również o przyznaniu 2 nagród specjalnych dla Grażyny Brodzińskiej i Laco Adamika za całokształt twórczości.

Grażyna Brodzińska i Oskar Jasiński, “Wesoła wdówka”, reż. Henryk Konwiński,
Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury

Grażyna Brodzińska – Pierwsza Dama Polskiej Sceny Muzycznej, znakomita aktorka i tancerka. Króluje na scenie i podbija serca publiczności na całym świecie. Perfekcyjna w każdym geście. Prezentując najwyższy kunszt sztuki wokalnej, swoim repertuarem obejmuje zarówno klasykę, musical jak i światowe przeboje z gatunku różnych  nurtów muzycznych. Zachwyca widzów głosem, elegancją i temperamentem. Córka śpiewaczki Ireny Brodzińskiej i Edmunda Waydy – tenora, reżysera i dyrektora teatrów muzycznych. Po ukończeniu szkoły baletowej kontynuowała swoją edukację w Studiu Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Już podczas studiów Grażyna Brodzińska rozpoczęła pracę zawodową w Teatrze Muzycznym w Gdyni za dyrekcji Danuty Baduszkowej.

Grażyna Brodzińska, “Wesoła wdówka”, reż. Henryk Konwiński,
Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury

Zagrała wiele pierwszoplanowych ról w operetkach, musicalach i komediach muzycznych, między innymi: Hannę Glawari w operetce „Wesoła wdówka” Franza Lehara, Sylwię Varescu w operetce „Księżniczka Czardasza”  Emmericha Kalmana, Hrabinę Zedlau w operetce „Wiedeńska krew” Johanna Straussa, Anninę w operetce „Noc w Wenecji” Johanna Straussa, Perichola w operetce „Perichola” Jakuba Offenbacha, Dolly  Galagher Levi w musicalu „Hello Dolly” Jerry’ego Hermana,  Elizę Doolitle w musicalu „My Fair Lady” Fredericka Loewe, Dorothy Brock w musicalu „42nd Street” Harry’ego Warrena. W Kammeroper w Wiedniu śpiewała partię Eurydyki w operetce Jacques’a Offenbacha „Orfeusz w piekle” oraz partię Zerliny w operze Wolfganga Amadeusza Mozarta pt. „Don Giovanni”. W Teatrze Wielkim w Warszawie śpiewała gościnnie partię Adeli w „Zemście Nietoperza” Johanna Straussa i partię Kasi w operze Macieja Kamieńskiego pt. „Nędza uszczęśliwiona”. Z Adelą z „Zemsty nietoperza” odbyła również tournée, śpiewając z ogromnym powodzeniem w wielu teatrach w Niemczech.

Była solistką w Teatrze Muzycznym w Szczecinie, w operetce Warszawskiej (później Teatr Muzyczny Roma), w Gliwickim Teatrze Muzycznym i w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Obecnie śpiewa w spektaklach Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie. Występuje z czołowymi orkiestrami filharmonicznymi i operowymi. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest główną gwiazdą w stworzonych specjalnie dla Niej widowiskach multimedialnych: „Muzyczna Aleja Gwiazd”, „The Best of Broadway”, „Nie zapomnij Mnie”, „Magiczny Hollywood”, Śpiewaj i Tańcz”. Wielokrotnie śpiewała na Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

Bogusław Kaczyński (ówczesny dyrektor artystyczny festiwalu) powiedział o niej: „Prezentuje najwyższy kunszt sztuki wokalnej. Obdarzona urodą, wdziękiem, scenicznym temperamentem, śpiewa, tańczy, czaruje publiczność teatralną i filharmoniczną. Udowodniła, że ma prawo do tytułu Pierwszej Damy Polskiej Operetki”.

Grażyna Brodzińska, “Zakochani w operetce”, Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury

Odznaczenia i nagrody:
– W 1986 roku Grażyna Brodzińska została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.
– W 2000 roku odebrała statuetkę Ariona, przyznawaną przez Sekcję Teatrów Muzycznych ZASP-u z okazji Dnia Artysty Śpiewaka.
Została umieszczona wśród 60 kobiet w albumie „Z dziejów Polek” część III pt.„Nasze współczesne” wydanym przez Pocztę Polską w 2005 roku
  pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki.
– W 2006 roku otrzymała Złotą Myśl – nagrodę dla zasłużonych w dziedzinie kultury i nauki.
– W 2007 roku otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
– W 2015 roku otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Laco Adamik, fot. Opera Krakowska

Laco Adamik – wybitny reżyser teatralny, filmowy i operowy pochodzenia słowackiego. Absolwent Akademii Filmowej (FAMU) w Pradze. Od początku lat 70. mieszka i pracuje w Polsce. Zasłynął jako twórca wybitnych spektakli telewizyjnych, w których łączył reżyserię z nowymi technikami realizacji wizji, pionier w ich zastosowaniu. Pokaźną część jego bogatego dorobku zajmuje opera. W latach 1982-1990 pracował jako reżyser w Teatrze Wielkim w Warszawie, gdzie zrealizował m.in. „Amadigi di Gaula” Haendla, „Wesele Figara” i „Czarodziejski flet” Mozarta, „Kniazia Igora” Borodina, „Złotego Kogucika” Rimskiego-Korsakowa. Współpracuje także z innymi scenami operowymi kraju – Operą Wrocławską, Teatrem Wielkim w Łodzi, Operą Nova w Bydgoszczy i Operą Krakowską. Dla krakowskiej sceny przygotował inscenizacje „Łucji z Lammermoor” Donizettiego, „Strasznego dworu” Moniuszki, „Barona cygańskiego” Straussa, „Diabłów z Loudun” Pendereckiego, „Carmen” Bizeta, „Wesela Figara” Mozarta, „Trubadura” Verdiego, „Toski” i „Cyganerii” Pucciniego, „Tannhäuser” Wagnera oraz „Manru” Paderewskiego. Od 2008 roku zajmuje stanowisko głównego reżysera tej sceny. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

Oto nominacje w kategorii NAJLEPSZY SPEKTAKL:

“Cyrulik Sewilski” Rossiniego, reż. Jerzy Stuhr – Opera Krakowska

“Paria” Moniuszki, reż. Graham Wick – Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

“Proces” Glassa, reż. Pia Partum – Opera na Zamku w Szczecinie

“Straszny dwór” Moniuszki, reż. Natalia Babińska – Opera Nova w Bydgoszczy

“Straszny dwór” Moniuszki, fot. Marek Chełminiak, Opera Nova w Bydgoszczy

Oto wszystkie kategorie:

  1. Najlepszy spektakl;
  2. Najlepsza śpiewaczka operowa;
  3. Najlepszy śpiewak operowy;
  4. Najlepsza wokalistka musicalowa;
  5. Najlepszy wokalista musicalowy;
  6. Najlepsza tancerka (klasyka);
  7. Najlepszy tancerz (klasyka);
  8. Najlepsza tancerka (pozostałe formy taneczne);
  9. Najlepszy tancerz (pozostałe formy taneczne);
  10. Najlepszy reżyser;
  11. Najlepszy dyrygent;
  12. Najlepsza choreografia;
  13. Najlepsza scenografia;
  14. Najlepszy plakat teatralno-muzyczny;
  15. Najlepsze kostiumy.

INFORMACJE O WSZYSTKICH NOMINOWANYCH ZNAJDUJĄ SIĘ TUTAJ: