Wszystkie Mazurki Świata

12.06.2021, Ewelina Kucharska

O samym mazurku w muzyce można by napisać całą książkę. Jest przecież mazurek rozumiany jako forma taneczno-muzyczna obejmująca oberka, mazura i kujawiaka. Ale to nie jedyne znaczenie, jakie kryje się za tym słowem. Są w końcu stylizowane formy muzyczne, których najlepszym przykładem będą wspaniałe mazurki Fryderyka Chopina, które wcale nie były przeznaczone do tańca. No i jest też ten wyjątkowy mazurek, który zajmuje szczególne miejsce w historii Polski – Mazurek Dąbrowskiego.

Mazurek to gatunek muzyczny z którego powinniśmy być najbardziej dumni. Wbrew pozorom to właśnie on, a nie polonez, jest gatunkiem najbardziej rozpowszechnionym poza granicami naszej ojczyzny. Z pewnością duża w tym zasługa Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, jednak współcześnie nie mogę pominąć działalności Fundacji Wszystkie Mazurki Świata.

Zeszłoroczna edycja festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2020, fot. Jan Piszczatowski

Powstała w 2010 roku instytucja promuje polską muzykę tradycyjną w formie zaczerpniętej bezpośrednio od wiejskich muzykantów i tancerzy. Z inicjatywy Janusza Prusinowskiego i Piotra Piszczatowskiego powstał Festiwal Wszystkie Mazurki Świata, którego 11. edycja rozpocznie się we wtorek 15 czerwca i potrwa do soboty 19 czerwca 2021 roku. Tegoroczny festiwal upłynie pod hasłem „Patrząc na wschód”. Wszystkie wydarzenia będą odbywać się w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, który jest współorganizatorem festiwalu.

Zeszłoroczna edycja festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2020, fot. Jan Piszczatowski

Tegoroczny festiwal rozpocznie się koncertem laureatów konkursu Stara Tradycja. Ma on na celu promowanie młodych muzyków, którzy na co dzień kultywują zwyczaje muzyki ludowej lub inspirują się nią tworząc nowe formy sztuki współczesnej. Tego wieczoru usłyszymy cztery zespoły śpiewacze oraz osiem kapel ludowych.

Środowy koncert Przesilenie to wspaniała okazja, aby usłyszeć pieśni z Polesia i Wołynia – będzie po polsku i po ukraińsku. O tym, jak blisko związana jest kultura ludowa z naturą, wie chyba każdy. W zbiorach Oskara Kolberga odnajdziemy pieśni podzielone ze względu na porę roku czy rodzaj wykonywanej w polu pracy. Tak też będzie i w środę – pieśni związane z przesileniem, momentem nieuchwytnym, lecz zauważalnym, usłyszymy w wykonaniu śpiewaczki ludowej Karoliny Demianiuk ze wsi Dołhobrody, zespołów Horyna oraz Z Lasu, które prezentują folklor ukraińskiego Polesia, a także twórców projektu Wołyń w pieśniach.

Podczas czwartkowego koncertu wystąpią m.in. wybitny śpiewak Adam Strug, który na scenie występuje zawsze z lirą korbową, skrzypek i akordeonista Mateusz Kowalski, a także kompozytor i twórca teatralny Jacek Hałas. Kuratorem koncertu jest Janusz Prusinowski, który zapowiedział, że wraz z żoną Kają również wykona kilka pieśni.

Adam Strug, fot. Jacek Poremba

W piątek poza koncertem muzyki z Karpat, którą przedstawią Hudaki Village Band oraz Muzyka Gór – Karpaty Zachodnie, odbędzie się Pracownia Targowiska Instrumentów, zaś samo Targowisko będzie można odwiedzić w sobotę. 11. edycja Targowiska Instrumentów to nie tylko wystawa, na której można podziwiać wyjątkowe instrumenty ludowe. Jest to także okazja do zapoznania najmłodszych z tradycją muzyki ludowej – Małe Mazurki, czyli interaktywne animacje dla dzieci z pewnością na długo zapadną w ich pamięci.

Kulminacją festiwalu będzie Noc Tańca, która rozpocznie się o 19.00, a zakończy się – zgodnie z ludowymi zwyczajami – o świcie. Wszystkie Mazurki Świata nie obejmują co prawda słodkich mazurków wielkanocnych, jednak z pewnością muzycznie to jeden z ciekawszych festiwali w Polsce. Mam zatem nadzieję, że spotkam się z Państwem w towarzystwie mazurkowych rytmów!

Wszystkie Mazurki Świata 2019

Szczegółowe informacje oraz bilety można znaleźć na stronie festiwalu.