Sopot Classic 2021

Festiwal NDI Sopot Classic

25.07.2021, PFK, KKP

Już po raz jedenasty Dyrektor Artystyczny Maestro Wojciech Rajski wraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot zapraszają na Międzynarodowy Festiwal Muzyczny NDI Sopot Classic od 25 do 31 lipca 2021 roku. Jest to jedno z wydarzeń oficjalnych obchodów 120-lecia nadania Sopotowi praw miejskich.

Maestro Wojciech Rajski

NDI Sopot Classic jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Trójmieście. Co roku melomani mogą usłyszeć artystów o międzynarodowej renomie, występujących na najbardziej prestiżowych scenach świata. Repertuar festiwalu dobierany jest tak, aby nawet najbardziej wymagający odbiorca, poszukujący różnorodności i kunsztu artystycznego mógł znaleźć dla siebie atrakcyjną propozycję. Wojciech Rajski dba o wyjątkowy poziom.

Maestro Wojciech Rajski i Krzysztof Korwin-Piotrowski
Janusz Wawrowski

11. Festiwal rozpocznie 25 lipca w Operze Leśnej Wieczór Włoski. W poprzednich latach widzowie byli przenoszeni do Hiszpanii, Francji, Austrii i Czech. Podczas koncertu usłyszymy utwory włoskiego baroku oraz fragmenty oper włoskich kompozytorów, a także utwory orkiestrowe, muzykę popularną i filmową. W koncercie wystąpią znakomici polscy artyści: Aleksandra Kubas- Kruk (sopran), Jan Jakub Monowid (kontratenor), Szymon Mechliński (baryton), Monika Mariotti (vocal), Janusz Wawrowski (skrzypce).

6. Konkurs Kompozytorski im. K. Pendereckiego

Koncert Muzyki Polskiej, który odbędzie się 27 lipca w sali koncertowej PFK Sopot. Wydarzenie rozpocznie się od uroczystości wręczenia nagród laureatom 6. Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego. Podczas koncertu widownia usłyszy utwór patrona konkursu, a także kompozycje Pawła Mykietyna, jednego z jurorów i Krystiana Neściora, laureata I nagrody. Polską Filharmonię Kameralną Sopot poprowadzi maestro Rafał Janiak, znakomity kompozytor i dyrygent, dziekan Wydziału Dyrygentury Symfoniczno-Operowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Collegium 1704

29 lipca w kościele św. Jerzego w Sopocie, na Koncercie Muzyki Barokowej będziemy gościć Collegium 1704 czyli orkiestrę barokową z Pragi, założoną w 2005 roku przez klawesynistę i dyrygenta Václava Luksa. Grupa odniosła wiele międzynarodowych sukcesów, które zostały zapoczątkowane wykonaniem “Missa votiva” Jana Dismana Zelenki we Francji w 2007 roku. Obecnie koncertują na festiwalach w całej Europie, gdzie prezentują i promują repertuar czeskich mistrzów, m.in. Zelenki i Josefa Myslivečka.

Ildar Abrazakov, fot. Anton Welt

Zaplanowany na 31 lipca Koncert Finałowy to prawdziwa gratka dla miłośników opery. 11. NDI Sopot Classic zakończy się Galą Operową podczas, której gościć będziemy światowej sławy rosyjskiego artystę, Ildara Abrazakova (bas). Jest on jednym z najbardziej znanych współczesnych basów. Debiutował w La Scali, śpiewał m.in. w Metropolitan Opera, Wiedeńskiej Operze Państwowej i Bawarskiej Operze Narodowej w Monachium. Jest także aktywnym artystą koncertowym, występował w londyńskiej BBC Proms i nowojorskiej Carnegie Hall, a także z czołowymi orkiestrami międzynarodowymi, w tym Chicago Symphony i Vienna Philharmonic.

Festiwal został realizowany z udziałem finansowym Gminy Miasta Sopotu. Sponsorem tytularnym festiwalu jest sopocka Grupa NDI.
“Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu “Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”
.

Festiwal Sopot Classic powstał w 2011 roku z inicjatywy dyrektora artystycznego Wojciecha Rajskiego, Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz władz Miasta Sopotu. Założeniem jest ukazanie i zaproponowanie odbiorcom kultury wysokiej spotkania z trendami wykonawczymi Polski i Europy. Melomani otrzymają w ofercie cztery zróżnicowane koncerty, które wzbogacą repertuar kulturalny Sopotu i Trójmiasta, a także staną się ciekawą propozycją dla turystów przybywających w okresie wakacji do Metropolii Trójmiejskiej

Organizatorzy starają się przedstawić ofertę bogatą w różnorodne style muzyczne, z wysokim poziomem wykonawczym, doskonałym przygotowaniem oraz dbałością o szczegóły, zarówno od strony artystycznej jak i organizacyjnej. W programach koncertowych znajdą się utwory powstające na przestrzeni kilku wieków europejskiej kultury muzycznej. Program jest kierowany do szerokiego grona odbiorców, także tych, którzy na co dzień nie są bywalcami koncertów filharmonicznych.

BILETY OD 15 DO 120 ZŁOTYCH

WIECZÓR WŁOSKI – KONCERT INAUGURACYJNY
25.07.2021, niedziela, godz. 20.00
Opera Leśna, ul. Moniuszki 12, Sopot

Strefa I sektory B, C, G, H: 100 zł normalny / 80 zł ulgowy
Strefa II sektory A, D, E, F, I, J, K, N, O, P: 60 zł normalny / 40 zł ulgowy
Strefa III balkon, sektory R, S, T, U, W, X, Y: 30 zł normalny / 20 zł ulgowy
sektory L, M – do rzędu 7 – miejsca z ograniczoną widocznością – 15 zł
sektory L, M – od rzędu 8 – 30 zł normalny / 20 zł ulgowy

KONCERT MUZYKI POLSKIEJ

27.07.2020, wtorek, godz. 20.00
Sala Koncertowa PFK Sopot
35 zł normalny / 25 zł ulgowy

KONCERT MUZYKI BAROKOWEJ
COLLEGIUM 1704

29.07.2021, czwartek, godz. 20.00
Kościół św. Jerzego w Sopocie, ul. Kościuszki 1
35 zł normalny / 25 zł ulgowy

GALA OPEROWA – FINAŁ FESTIWALU
31.07.2021, sobota, godz. 20.00
Opera Leśna, ul. Moniuszki 12, Sopot

Strefa I sektory B, C, G, H: 120 zł normalny / 100 zł ulgowy
Strefa II sektory A, D, E, F, I, J, K, N, O, P: 80 zł normalny / 60 zł ulgowy
Strefa III balkon, sektory R, S, T, U, W, X, Y: 40 zł normalny / 30 zł ulgowy

sektory L, M – do rzędu 7 – miejsca z ograniczoną widocznością – 20 zł
sektory L, M – od rzędu 8 – 40 zł normalny / 30 zł ulgowy

Bilety ulgowe: uczniowie, studenci, emeryci, Karta Sopocka (na podstawie ważnego dokumentu), Metropolitalna Karta do Kultury

Kasy:

OPERA LEŚNA, ul. Moniuszki 12, Sopot, tel. 58 555 84 11
kasa czynna codziennie w godzinach 10:00-18:00
INFORMACJA TURYSTYCZNA SOPOT, Plac Zdrojowy 2, Sopot
kasa czynna codziennie w godzinach 10:00 do 18:00
na godzinę przed każdym koncertem (w miarę dostępności miejsc)
a także online w systemie interticket.pl

Aleksandra Kurzak na Festiwalu w 2016 roku

Tagi: