01.06.2021, Faustyna Maciejczuk
Nie chodzi o to, dokąd zmierzamy, ale o to, jak bardzo jesteśmy w stanie zobaczyć i usłyszeć, co dzieje się wokół nas – tymi słowami chciałabym wprowadzić Was w historię i muzyczną rzeczywistość polskiej, niezwykle utalentowanej artystki, którą jest Hania Raniszewska.
Myślę, że jestem taka sama, jako artystka i osoba. Muzyka jest moim sposobem komunikacji i pojmuję sztukę, muzykę jako całość, bez granic, podziałów czy nawet gatunków – Hania Raniszewska
Pod pseudonimem hania rani skrywa się niezwykle wrażliwa Hania Raniszewska – polska pianistka, kompozytorka i wokalistka – urodzona 5 września 1990 roku w Gdańsku, gdzie w 2009 ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego, a następnie podjęła studia w Warszawie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Swoją codzienność aktualnie dzieli pomiędzy Warszawą, w której mieszka, a Berlinem, gdzie również studiowała i często podejmuje pracę.
Można pokusić się o określenie młodej, jednak w pełni kompetentnej artystki, jako twórczynię modern classical music – nurtu wykorzystującego klasyczne techniki kompozytorskie, zachowawcze, nienachalne, wyważone i pełne emocji dźwięki. Każdy utwór jest niemalże nową historią, którą artystka opisuje muzycznym językiem, w kreowanej, subtelnej przestrzeni, wykorzystując elementy elektroniki i ambientu.
Kompozycje hani rani stworzone są głównie na instrumenty smyczkowe, fortepian, głos i elektronikę. Utwory na fortepian solo zrodziły się z fascynacji fortepianem jako instrumentem i z chęci interpretacji jego brzmienia, poznania i rozwinięcia możliwości harmonicznych. Gdy instrument staje się przedłużeniem dłoni twórcy, panując nad nim niemalże tak naturalnie, jak posługujemy się mową, właściwą koleją rzeczy jest odkrywanie nowatorskich możliwości brzmieniowych i przekazu. U hani rani takim narzędziem stał się właśnie fortepian.
Inspiracje muzyczne
Inspiracji Hania doszukuję się w nauce muzyki klasycznej, jazzie, elektronice, miksuje Chopina i Szostakowicza z Davem Brubeckiem i Moderatem, ale także u wybitnych twórców takich jak Max Richter, Esbjorn Svensson, Miles Davis, Nils Frahm, Murcof, Portico Quartet, Radiohead, The Beatles.
Inspiruje mnie to, co łączy wszystkich tych artystów, ich szczególne podejście do muzyki i dźwięku. Dla mnie mają wielkie serca i ogromne umysły. – Hania Raniszewska
Inspiracje pozamuzyczne – wypowiedzi Hani Raniszewskiej
Chodzi o uczucie, ogólną atmosferę, czasem wspomnienia. Przeprowadzka do Berlina (gdzie masz wolność bycia sobą), odkrywanie Islandii i dzikich gór w Bieszczadach w południowo-wschodniej Polsce, wszystko to zmieniło mnie jako osobę, więc myślę, że wpłynęło to również na mnie jako artystę.
Uważam, że to, co naprawdę inspiruje moją muzykę, to nie muzyka, ale wszystkie inne rzeczy. Inspiracje do tworzenia własnych prac czerpię z architektury i designu. Następnie tłumaczę ten „obcy” język na własną muzykę i rezultat jest dla mnie o wiele bardziej interesujący niż samo czerpanie tego z muzyki.
Hania współpracowała z wybitnymi artystami m.in. z Christianem Löfflerem, Dobrawą Czocher i Hior Chronik. Występowała w najbardziej prestiżowych salach w Europie, takich jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Funkhaus w Berlinie, The Roundhouse w Londynie oraz na festiwalach, m.in. Open’er, Scope Festival i Eurosonic. Współtworzyła projekty „Hania Rani & Dobrawa Czocher” oraz „Tęskno”, którego album „Mi” w 2018 roku został wyróżniony nagrodą im. Grzegorza Ciechowskiego oraz zdobył nominację do Fryderyków w kategorii „Debiut Roku”.
Jednym z najbardziej urzekających i popularnych utworów Hani Rani jest F Major z przepięknym video do muzyki.
Zdjęcia do teledysku odbyły się w lutym 2020 roku w południowo-wschodniej Islandii. Scenariusz do F Major został napisany i wyreżyserowany w formie mastershotu (bez cięć) przez reżysera Neelsa Castillona.
Hania & Dobrawa
Hania Rani wraz z Dobrawą Czoher we wrześniu 2015 roku wydały jeden studyjny album pt. Biała flaga, który w tym roku ukaże się w nakładzie, dzięki legendarnej wytwórni Deutsche Grammophon, będącej jedną z najważniejszych międzynarodowych marek w świecie muzyki poważnej, działającą od 1898 roku. W katalogu oficyny znajduje się również twórczość Maxa Richtera, Philipa Glassa czy orkiestr dyrygowanych przez Leonarda Bernsteina czy Herberta von Karajana.
Artystki w swoich kanałach social mediowych nie kryją z tego powodu radości:
To dla nas bardzo wyjątkowy moment. Nasza przyjaźń i wspólna miłość do muzyki doprowadziły nas do wielu fascynujących miejsc, ale nawet nie śniłyśmy, że doprowadzi nas do Deutsche Grammophon. Przez całą edukację muzyczną podziwialiśmy niesamowitych artystów, którzy byli częścią tej legendarnej wytwórni. To dla nas zaszczyt i motywacja, aby być częścią rodziny DG, jesteśmy po prostu ogromnie wdzięczne. Nie możemy się doczekać, aby pokazać efekty końcowe tej współpracy.
18 czerwca 2021 roku premierowo ukaże się trzeci album solowy Hani Rani – Music for Film and Theatre – pod szyldem brytyjskiej wytwórni Gondwana Records.
Dla melomanów od hani rani
Zachęcamy do zapoznania się z kanałem hani rani na platformach YouTube i Spotify.