16.06.2021, Dominika Olender
Przepiękna Helena według przekazów była obiektem westchnień wielu jej współczesnych. Fascynacja tą postacią jest wciąż żywa. Korzystali z niej Johann Wolfgang von Goethe, Christoph Martin Wieland, Christoph Wilibald Gluck czy Camile Saint-Saëns. Po temat sięgnął również Gabriel Kaczmarek w spektaklu Trojan, który będzie można obejrzeć 17 oraz 18 czerwca 2021 roku o godzinie 19:00 na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu.
Historia zniszczonej, zapomnianej Troi trwale zapisała się w europejskiej kulturze i do dziś jest przedmiotem dyskusji. Przez wieki uznawana za mit, pobudzała wyobraźnie miłośników historii. To właśnie dzięki upajającej mocy tej opowieści Heinrich Schliemann zamarzył o odkryciu zaginionego miasta i dokonał tego w latach 70. XIX wieku. Dzięki jego pracy turyści z całego świata mogą oglądać pozostałości Troi znajdujące się na terenie dzisiejszej Turcji.
Zgodnie z przekazami bezpośrednią przyczyną wybuchu wojny trojańskiej była miłość. W pięknej Helenie, żonie Menelaosa, króla Sparty, zakochał się królewicz trojański Parys. Z powodu tego uczucia porwał ją oraz obrabował skarbiec Sparty, tym samym naruszając święte prawa gościnności. Opisane wydarzenia były skutkiem konfliktu Afrodyty, Ateny i Hery walczących o miano najpiękniejszej. Spór miał powstać w wyniku zemsty bogini niezgody Eris, której jako jedynej nie zaproszono na ślub księcia Tesalii Peleusa oraz boginki Tetydy. Mimo wszystko bogini pojawiła się na weselu, a chcąc się zemścić, przyniosła na przyjęcie złote jabłko z dedykacją „dla najpiękniejszej”. Arbitrem w sporze został Parys, który ów tytuł przyznał Afrodycie w zamian za nagrodę w postaci najpiękniejszej kobiety na świecie — Heleny. W wyniku tych wydarzeń rozpoczęła się wojna trwająca 10 lat.
Trojan z muzyką Gabriela Kaczmarka do dramaturgii Katarzyny Frątczak to spektakl oparty praktycznie w całości na Homerowskim oryginale. Starożytne miasto jest tu symbolem ludzkiego błędu, który powoduje ciągłe powstawanie miast-duchów. Symbol potęgi na końcu tytułu nie jest przypadkowy. Ma zaznaczać powtarzalność tej historii, mnożenie się tych opuszczonych miejsc na świecie, które kiedyś były pełne życia, a teraz świecą pustkami.
Muzyka skomponowana przez Gabriela Kaczmarka specjalnie na potrzeby spektaklu, będzie odtwarzana z nagrania dokonanego przez Orkiestrę Teatru Wielkiego w Poznaniu pod dyrekcją Aleksandra Grefa, a towarzyszyć jej będzie warstwa instrumentalna zaadaptowana komputerowo.
Gabriel Kaczmarek to kompozytor związany z Poznaniem. W jego twórczości dominuje muzyka teatralna, filmowa, baletowa i reklamowa. Płyta z nagraniem Królowej Śniegu została nagrodzona srebrnym medalem Global Music Awards w kategoriach kompozytor oraz muzyka baletowa. Za choreografię i reżyserię spektaklu odpowiada Viktor Davydiuk — solista Teatru Wielkiego w Poznaniu.
Spektakl odbędzie się 17.06.2021 roku oraz 18.06.2021 roku o godzinie 19:00. Bilety do nabycia na stronie Teatru Wielkiego w Poznaniu.
REALIZATORZY:
KOMPOZYTOR – Gabriel Kaczmarek
REŻYSERIA I CHOREOGRAFIA – Viktor Davydiuk
DRAMATURGIA – Katarzyna Frątczak
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY – Magda Flisowska
PROJEKCJE – Karolina Mikołajczuk
REŻYSERIA ŚWIATEŁ – Wiktor Kuźma
ASYSTENT CHOREOGRAFA – Evgeniia Meissner, Andrzej Płatek
OBSADA: balet Teatru Wielkiego w Poznaniu