Nowe oblicze Lamentu Ariadny Monteverdiego

25.01.2021

Artystka i kreatorka fryzur Jaga Hupało, mezzosopranistka Elwira Janasik oraz reżyser Andrzej Miękus zapraszają na premierę wspólnego projektu filmowego pod tytułem: Mistero di Antonia – Mary Jagi II. Tematyka dzieła poświęcona jest naturze i sztuce – opowiada o pięknie, sile twórczej oraz ekologii. Premiera filmu odbędzie się dnia 28 stycznia 2021 roku o godz. 19:00 na nowej platformie nonprofit poświęconej sztuce operowej i filmowej POLISH OPERA NOW.

Elwira Janasik, kadr z filmu Mistero di Antonia w reżyserii Andrzeja Miękusa, Polish Opera Now

Ponad 400 lat temu Claudio Monteverdi zainspirowany greckim mitem nieodwzajemnionej miłości Ariadny do Tezeusza stworzył operę pod tytułem Ariadna (LArianna). Przekonany o sile własnego dzieła, kompozytor stwierdził w liście z 1621 roku, że zawarty w nim Lament Ariadny to „(…) szczyt sztuki operowej”. I to właśnie tylko ten fragment zachował się do naszych czasów.

400 lat później powstał projekt filmowy Mary Jagi autorstwa Jagi Hupało i Andrzeja Miękusa. Przy okazji prezentacji tego wideo doszło do spotkania artystów ze śpiewaczką operową Elwirą Janasik. Rozmowy zaowocowały stworzeniem drugiej odsłony serii Mary Jagi: „Mistero di Antonia jest kontynuacją projektu, który stanowi nieodłączną część mojego życia zawodowego – tłumaczy Jaga Hupało. Cała idea narodziła się w magicznym miejscu, które ofiarował mi los – Leśnej Ostoi Sztuki, miejscu związanym z moim dzieciństwem, które znajduje się u podnóża gór Bardzkich, na Dolnym Śląsku. To właśnie ta przestrzeń i wspólnie spędzony czas z ekipą dały nam natchnienie i wolę stworzenia ujmującej opowieści, poruszającej dylematy rodzącego się świata. Film jest wyrazem naszych poszukiwań twórczych, pasji oraz naszych własnych lęków i nadziei. Do projektu zaprosiłam wielu artystów, których urzekła idea filmu pozbawionego komercji, wykreowanego w celach artystycznych, w trosce o piękno natury z zachowaniem odpowiedzialnej twórczości. Towarzyszyło nam hasło UBUNTU – Ja jestem, bo Ty jesteś” [Ubuntu to filozofia i system etyczny skupiający się na relacjach międzyludzkich i pomocy bliźniemu. Jest tradycyjną afrykańską koncepcją, a jednym z dosłownych tłumaczeń ubuntu jest sformułowanie Ja jestem, bo Ty jesteś. – przyp. red.]. Tytuł jest pomysłem Elwiry Janasik, a tytułowa Antonia to moja córka symbolizująca młode pokolenie, które przejmuje odpowiedzialność za ziemię i naturę.

Jaga Hupało, kadr z filmu Mistero di Antonia w reżyserii Andrzeja Miękusa, Polish Opera Now

Punktem wyjścia drugiej odsłony projektu Mary Jagi stał się wspomniany Lament Ariadny Monteverdiego. Dla Elwiry Janasik Lament Ariadny był inspiracją: Poświęciłam mu wiele czasu i uwagi, wiele pracy i serca włożyłam w jego poprawne odczytanie.

Do współpracy przy filmie Misterium Antonii twórcy zaprosili również kompozytorkę i producentkę muzyczną Miss God. Spełniły się moje marzenia połączenia śpiewu barokowego z muzyką ambientu [czyli gatunkiem eksperymentalnej muzyki elektronicznej, której celem jest przesunięcie nacisku z następstwa dźwięków na ich brzmienie, stąd muzyka ambient jest postrzegana jako statyczna i znajdująca się poza czasem – przyp.red.] Miss God – wyznaje śpiewaczka.

Koncepcja powstała szybko podczas kilku naszych wspólnych spotkań. Realizacja zajęła kilkanaście tygodni, w tym 4 dni zdjęciowe – wspomina Andrzej Miękus. Inspiracją do stworzenia video był również artysta (…) Tomek Sikora i jego projekt fotograficzny Harmonia. Jego fotografie stanowią nieodzowną część fabuły osadzonej w lesie oraz na zamku Sarny. Historia przedstawia dwie równorzędne bohaterki: z jednej strony jest nią tytułowa Ariadna symbolizująca naturę, która w swej naiwności zaufała człowiekowi, a teraz rozpacza nad odtrąconą miłością. W roli Tezeusza wystąpił Olgierd Łukaszewicz. Z drugiej strony główną postacią filmu jest odgrywana przez Jagę Hupało Szamanka. Usiłuje ona połączyć świat Człowieka ze światem Natury.

Olgierd Łukasiewicz, kadr z filmu Mistero di Antonia w reżyserii Andrzeja Miękusa, Polish Opera Now

POLISH OPERA NOW to niekomercyjna platforma współpracy artystycznej, która powstała z potrzeby zapełnienia artystycznej pustki, jaką wywołała pandemia koronawirusa. Została uruchomiona w maju 2020 roku przez Agatę Ubysz, menadżerkę kultury i właścicielkę managementu artystycznego STUDIO KULTURA. Więcej informacji o platformie mogą Państwo przeczytać tutaj.

Obecnie na platformie znajdują się nagrania zarówno największych polskich śpiewaków operowych: Andrzeja Dobbera, Małgorzaty Walewskiej, jak i przedstawicieli młodszego pokolenia: Wandy Franek, Sylwii Olszyńskiej, Eweliny Osowskiej oraz Michała Sławeckiego. Wykreowali oni we współpracy z rodzimymi oraz międzynarodowymi twórcami różnorodne formy video – pod utwory operowe lub współczesne, specjalnie skomponowane dla nich. Wszystkie prace są dostępne dla widzów za darmo.

Najnowszy krótki metraż, który zagości na platformie, powstał dzięki współpracy kreatorki Jagi Hupało, mezzosopranistki Elwiry Janasik oraz reżysera Andrzeja Miękusa.

Punktem wyjścia filmu pod tytułem Mistero di Antonia – Mary Jagi II stał się Lament Ariadny Claudio Monteverdiego.  Premiera filmu odbędzie się dnia 28 stycznia 2021 roku o godz. 19:00 na stronie POLISH OPERA NOW.

Kadr z filmu Mistero di Antonia w reżyserii Andrzeja Miękusa, Polish Opera Now

Koncepcja: Jaga Hupało, Elwira Janasik, Andrzej Miękus
Reżyseria: Andrzej Miękus
Zdjęcia: Paweł Jarzyna
Mezzosopran: Elwira Janasik
Muzyka: Claudio Monteverdi
Muzyka: Miss God
Art director: Jaga Hupało
Producent: Jaga Hupało i Andrzej Miękus
Produkcja: Kazimierz Schmidt Art & Business Consulting dla Jaga Hupało Born To Create
Choreografia i taniec: artystka baletowa Joanna Drabik


czas: 17 minut 28 sekund