23.01.2021, Ewelina Kucharska
Prawie rok temu świat nagle pogrążył się w bezruchu i chociaż pandemia nie daje za wygraną, każdy stara się robić co w jego mocy, aby poczuć namiastkę normalności. W maju ubiegłego roku Agata Ubysz, menadżerka kultury związana z wieloma jej dziedzinami, od mediów i fotografii poczynając, na modzie i muzyce klasycznej kończąc, postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. W obliczu zamknięcia wszystkich instytucji kultury zadbała o spotkania z kulturą w sieci. Tak narodziła się globalna inicjatywa wsparcia pod nazwą POLISH OPERA NOW.
Platforma POLISH OPERA NOW jest organizacją non-profit, która zaprasza do współpracy artystycznej w dziedzinie muzyki klasycznej. Wirtualna przestrzeń jest otwarta nie tylko dla muzyków, ale także reżyserów filmowych, operatorów i artystów z dziedziny sztuk wizualnych. Założenie jest proste: duet złożony z reżysera i śpiewaka operowego tworzy krótki film przy pomocy narzędzi, którymi dysponuje w domowym zaciszu, dzięki czemu barierą nie jest nawet to, że twórcy mogą się znajdować po przeciwnych stronach świata. Platforma jest otwarta na wszystkich artystów z dziedziny muzyki klasycznej, występujących w charakterze Gościa Specjalnego.
Agata Ubysz, pomysłodawczyni projektu, ma nadzieję, że platforma sprowokuje twórców do rozwijania kreatywności dzięki tworzeniu krótkich filmów, przy jednoczesnym wykorzystaniu nowych technologii i nieoczekiwanych rozwiązań. Mile widziane są filmy, które zawierają elementy zaskoczenia poprzez niestandardowe podejście do kontekstu opery i śpiewaka operowego. Naszym pragnieniem jest zredefiniowanie sposobu, w jaki ludzie postrzegają muzykę klasyczną. Pragniemy gościć wyjątkowe nano-opery wykonane przez uznanych i wschodzących artystów.
Projekt POLISH OPERA NOW oprócz Agaty Ubysz tworzą trzy wspaniałe kobiety: menadżer kultury i była sopranistka Barbara Zamek, odpowiedzialna za projekt graficzny Geraldine Dura oraz zajmująca się działem komunikacji Łucja Waśko – organizatorka projektów związanych ze sztuką współczesną.
Swoją cegiełkę do projektu dołożyła już mezzosopranistka Małgorzata Walewska. W krótkim filmiku zaśpiewała partię z kwartetu Bella figlia dell’amore z Rigoletta Verdiego. Diego Andrés Rojas Ortiz, chilijski projektant kostiumów, na co dzień działający w Wiedniu, jest autorem koncepcji wizualnej. Tak wspomina on współpracę: ten projekt był kontemplacyjną i absurdalną, humorystyczną współpracą, czystym rezultatem zmagania się z pracami domowymi (jak krojenie warzyw) bez uszczerbku na atrakcyjności. Chociaż pomysł na oprawę wizualną jest prosty, to daje zaskakujący efekt.
Nie mogę także nie wspomnieć o wyjątkowej współpracy polskich artystów – sopranistki Eweliny Osowskiej i reżysera Pawła Szkotaka. Ich założeniem było stworzenie etiudy, w której uwzględniają swoje niepokoje i tęsknotę za obcowaniem z innymi ludźmi, twórcami i artystami. The Breath (z ang. oddech) zdaniem śpiewaczki można interpretować na wiele sposobów. Dla mnie to studium o wyzwoleniu. Każdy z nas tęskni za prawdziwą wolnością. Nie sięgamy po nią z różnych powodów – ograniczeń, obciążeń, leków, chorób czy presji społecznej. Kto z nas nie marzy o porzuceniu wszystkiego i zanurzeniu się w bezkresnym pokoju?
Na platformie POLISH OPERA NOW znajdą Państwo także krótkometrażowe dzieła stworzone m.in. przez Michała Sławeckiego, Konrada Kucza, Tadeusza Kabicza, Sylwię Olszyńską czy Annę Popiel.
W przyszłym tygodniu POLISH OPERA NOW zaprezentuje premierowy film Mistero di Antonia w reżyserii Andrzeja Miękusa, z udziałem śpiewaczki operowej Elwiry Janasik i artystki Jagi Hupało, autorki fryzur do musicali Koty oraz Taniec Wampirów. Więcej informacji już wkrótce!
Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego jest partnerem tego nowego portalu.