24.06.2020
Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania teledysku do utworu “Teatr uczy nas żyć” z muzyką Zbigniewa Wodeckiego i tekstem Jacka Korczakowskiego. W nagraniu wzięli udział soliści śpiewacy Anna Barska i Jakub Gąska, soliści baletu Sofiya Kiykovska i Filip Krzyżelewski oraz artyści chóru i orkiestra Teatru Muzycznego w Lublinie. A może zaśpiewamy razem, Drodzy Widzowie?
Patrz
Oto teatr, przyszedłeś, boś chciał,
Bo tu mądrzej lub chociaż zabawniej…
Bo wiadomo, kto gra,
Z kogo śmiech, nad kim łza
I że nic się nie stanie naprawdę…
Nam
Wolno rolę odegrać i wyjść,
Nie musimy zabierać jej w życie,
Mylić jawy i snu.
To jest teatr i tu
Kłamstwo swoje granice zna, bo…
Ten teatr
Ten tam, obok nas,
Nie zna granic patosu ni blagi.
Triumfuje Tartuffe
Oklaskuje, kto żyw
Nikt o królu nie powie, że nagi.
Lecz
Co jest grane, czy dramat czy skecz.
Czy tragedia, czy farsa – któż zbada?
Wiemy, jak mało kto,
Że odróżnia je to,
W której chwili kurtyna,
Kurtyna opada, kurtyna opada…
Teatr
Uczy nas żyć,
Życie nas uczy udawać.
Teatr –
Wielka to sprawa.
Patrz, słuchaj,
Najlepiej – graj!
Anna Barska od 2015 roku w Teatrze Muzycznym w Lublinie wciela się przede wszystkim w pierwszoplanowe role sopranowe w dziełach takich jak “Phantom” z muzyką M. Yestona (Christine Daee), czy “Bal w Savoy’u” P. Abrahama (Madeleine). Ponadto, w swoim scenicznym dorobku posiada partie zarówno operowe, jak i musicalowe, z których najważniejsze to: Arsena (“Baron cygański” J. Straussa), I Dama (“Czarodziejski flet” W.A. Mozarta), Madzia (“Porwanie Sabinek” F. I P. von Schontanów), Pani Barry (“Ania z Zielonego Wzgórza” z muzyką Z. Karneckiego), Światło (musical “Fidelitas” z muzyką M. Jurkiewicza) i Wdowa (adaptacja sceniczna lokalnej “Legendy o Czarciej Łapie”). Dysponując lirycznym sopranem o bogatych właściwościach interpretacyjnych i wielokierunkowym wykształceniem posiada w swoim repertuarze muzykę należącą do różnych epok i stylów – od baroku po dzieła współczesnych kompozytorów. W jej dorobku znajdują się więc zarówno kompozycje operowe, operetkowe, musicalowe, kantatowo – oratoryjne i liryka wokalna, którą darzy szczególnym zainteresowaniem.
Jakub Gąska – tenor, absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu solowego prof. Leszka Skrla oraz Wydziału Wokalnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Ewy Iżykowskiej. W roku akademickim 2007/2008 odbył stypendium w Istituto Superiore di Studi Musicali „Achille Peri” w Reggio Emilia we Włoszech, gdzie kształcił się pod kierunkiem Maestro Mauro Trombetty i Rosy Ricciotti. Stypendysta Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
W ramach Studenckich Warsztatów Operowych debiutował na I roku studiów jako St. Brioche w operetce „Wesoła wdówka” F. Lehara w Operze Nova w Bydgoszczy, gdzie również w ramach studiów kreował postaci Monostatosa w operze „Czarodziejski flet” W. A. Mozarta, Macieja w operze „Straszny dwór” S. Moniuszki oraz Eneasza w operze „Dydona i Eneasz” H. Purcella, W Teatrze Muzycznym w Poznaniu występował jako Józef w operetce „Wiedeńska krew” J. Straussa, a w Operze na Zamku w Szczecinie jako Rzemieślnik w operze „The fairy Queen” H. Purcella.
Od 2012 jest związany jako solista z Teatrem Muzycznym w Lublinie, gdzie występuje jako Adam w „Ptaszniku z Tyrolu” K. Zellera, Edwin w „Księżniczce czardasza” I. Kalmana, Eisenstein w „Zemście nietoperza” J. Straussa, Su-Chong i Gustaw von Pottenstein w „Krainie uśmiechu” F. Lehara, Arystyd w „Balu w Savoyu” P. Abrahama, Ottokar w „Baronie cygańskim” J. Straussa, Tamino w „Czarodziejskim flecie” W. A. Mozarta, Stefan w „Strasznym dworze” S. Moniuszki, Motel w „Skrzypku na dachu” J. Bocka, Emil i Karol „Porwaniu Sabinek” F. i P. von Schonthan, Darek w „WinyLove Story”, Widzący z Lublina w „Fidelitas” M. Jurkiewicza, Ledoux w „Phantomie” M. Yestona, Królewicz w bajce muzycznej „Kopciuszek” J. Bacy, Ochmistrz w bajce |”Calineczka” J. Bacy, Gilbert w musicalu „Ania z Zielonego Wzgórza” Z. Karneckiego, Sędzia w „Legendzie o czarciej łapie” oraz bierze udział w licznych koncertach. Został odznaczony Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego oraz Medalem Prezydenta Miasta Lublin.